Kurs Amiki zmienia trend?

Kamil Zatoński
13-12-2005, 00:00

Kurs akcji Amiki rósł na wczorajszej sesji nawet o 6,7 proc. Spółka od kilku tygodni nie publikowała żadnych istotnych informacji, dlatego przyczyn odbicia należy się doszukiwać raczej w czynnikach technicznych.

Ukształtowana formacja spodka zapowiada wzrost, a dokładnie tydzień te- mu odnotowano bardzo duży wolumen obrotów akcjami spółki — właścicie- la zmieniło 234 tys. akcji (wartych około 4,5 mln zł). Teraz potwierdzeniem odwrócenia trendu spadkowego byłoby jednak dopiero domknięcie lu- ki bessy, zlokalizowanej w obszarze 22,80-24 zł.

O to łatwo nie będzie, bo otoczenie rynkowe wciąż nie sprzyja poprawie wyników spółki. Ucieczką do przodu w sytuacji spadku popytu na sprzęt AGD w kraju (nawet o 10 proc. w ujęciu wartościowym rok do roku) ma być stopniowe zwiększanie przychodów z eksportu (nawet do 60 proc.), głównie na rynek Europy Wschodniej. Na początku roku ma zapaść decyzja co do lokalizacji nowej fabryki w Rosji. Nie należy się tu jednak spodziewać kokosów, choćby ze względu na mocnego złotego.

Prezes holdingu Jacek Rutkowski chce też silniej promować markę. Kilka tygodni temu powstał pomysł przejęcia udziałów w piłkarskim klubie Lech Poznań. Amica oferowała nie tylko spłatę całego zadłużenia (szacowanego nawet na 20 mln zł), ale także coroczny zastrzyk finansowy w kwocie 10 mln zł. Rozmowy ponoć zerwano, ale prezes nie rezygnuje z mocarstwowych planów (wygłaszano nawet deklaracje o regularnej grze w Lidze Mistrzów), szukając innego klubu z tradycjami, zlokalizowanego w dużym mieście. Jednym z kandydatów jest (był?) łódzki Widzew. Z finansowego punktu widzenia ta ostatnia opcja byłaby atrakcyjniejsza, bo klub nie jest zadłużony, a przejęcie klubu drugoligowego byłoby przynajmniej na starcie tańsze. Problem w tym, że na polskiej piłce nikt się jeszcze nie dorobił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs Amiki zmienia trend?