Kurs Benefitu na wyżynach

opublikowano: 07-03-2023, 11:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Inwestorzy płacą za akcje lidera rynku fitness prawie dwukrotnie więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. To efekt m.in. szacunkowych wyników za IV kw., w którym spółka podwoiła zysk operacyjny.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • z jakimi wynikami, według szacunków, Benefit Systems zakończył miniony kwartał i rok
  • z czego wynikała ich poprawa
  • jak spółka ocenia tegoroczne perspektywy
  • jak jej doniesienia przyjął rynek

Notowania Benefitu Systems — właściciela klubów fitness i operatora programu MultiSport — od lat nie były tak nisko jak w czerwcu 2022 r. Wynosiły wówczas 462 zł, a kapitalizacja 1,36 mld zł. To jednak już przeszłość.

Notowania Benefitu najwyżej od prawie dwóch lat

Kurs spółki rośnie wyraźnie od grudnia. Na sesji we wtorek, 7 marca, wzrósł o 14 proc. do 974 zł, co ustaliło rynkową wycenę na 2,86 mld zł. Ostatnim razem zbliżony poziom utrzymywał się na przełomie maja i czerwca 2021 r.

Inwestorzy dobrze przyjęli więc informację o liczbie aktywnych kart sportowych oraz szacunkowych wynikach za IV kw. 2022 r. Spółka zakończyła ubiegły rok z 1,62 mln kart (w tym około 1,19 mln w Polsce oraz 431 tys. za granicą) i był to rekord ustanowiony po przejściowym spadku w okresie pandemii koronawirusa. W marcu ich liczba w kraju wzrosła do 1,31 mln, a na rynkach zagranicznych do 462 tys. — łącznie do 1,77 mln.

W IV kw. Benefit zwiększył r/r o mniej więcej połowę przychody (do 562,9 mln zł) i wynik EBITDA (136 mln zł). Zysk operacyjny prawie się podwoił — do 74,1 mln zł, a stan gotówki zwiększył się z 31,1 do 133,3 mln zł. Do poprawy wyników przyczyniła się działalność w Polsce — za granicą zysk EBITDA spadł o dwie piąte, a operacyjny o cztery piąte.

Polska przede wszystkim:
Polska przede wszystkim:
Głównym rynkiem dla Benefitu Systems, w którego zarządzie zasiada Bartosz Józefiak, jest Polska. W IV kw. 2022 r. przyniosła ona, według szacunków, 403,2 z 562,9 mln zł przychodów i 123,9 z 136 mln zł zysku EBITDA.
MAREK WISNIEWSKI

Dobry rok, równie dobre perspektywy

Dynamika za cały 2022 r. była nawet wyższa. Giełdowa spółka podwoiła przychody (do 1,9 mld zł) i wynik EBITDA (444,9 mln zł).

– Za nami bardzo udany rok, mimo pierwszych miesięcy poświęconych na odbudowę biznesu po pandemii. Na szczególną uwagę zasługuje frekwencja w klubach fitness w ubiegłym roku, najwyższa od dekady. Popyt na ofertę klubów znacząco przerósł nasze oczekiwania. Własne sieci fitness zakończyły rok z ponad 180 tys. karnetów, a przychody były wyższe o ponad 20 proc. w porównaniu z końcem 2019 r., przy istotnej poprawie rentowności naszych klubów — komentuje Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefitu Systems.

Sieć firmy urośnie w najbliższych miesiącach co najmniej do 186 klubów. Dojdzie do tego po przejęciu 16 klubów Calypso Fitness, głównie w Trójmieście i Szczecinie. Wartość transakcji wyniesie 54 mln zł, z czego 34,3 mln zł przypadnie na zaległe wierzytelności.

„Obserwujemy dynamiczny wzrost zapotrzebowania zarówno na benefity, jak i usługi fitness. Zwiększyliśmy bazę kart o 120 tys., realizując w trzy miesiące naszą poprzednią roczną prognozę. Sprzedaż karnetów B2C oraz wolumeny na rynkach zagranicznych w pierwszym kwartale są zgodne z oczekiwaniami i nie odczuwamy negatywnego efektu dwucyfrowych podwyżek z początku roku. Z dużym optymizmem patrzymy na resztę roku i oczekujemy dalszego wzrostu. W Polsce chcemy dodać 180-200 tys. kart sportowych oraz około 30 tys. karnetów, a za granicą 100 tys. kart. W 2022 r. odnotowaliśmy bardzo dobrą rentowność operacyjną i mamy ambicje, by zwiększyć ją w tym roku” — mówi Bartosz Józefiak.

4,7tys.

Z tylu obiektów sportowych mogą korzystać użytkownicy programu MultiSport oferowanego przez Benefit Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane