Kurs Delii pod presją nowej emisji

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 01-07-1999, 00:00

Kurs Delii pod presją nowej emisji

Akcje notowanej na rynku wolnym Delii należą ostatnio do najbardziej zyskownych papierów na giełdzie. W ciągu dwóch miesięcy kurs spółki wzrósł prawie o 100 proc. Nie wiadomo, jakie są tego przyczyny. Wyniki pokazywane przez spółkę, raczej nie skłaniają do takiego zainteresowania tymi walorami.

W UBIEGŁYM ROKU spółka odnotowała ledwie 13-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem 1997. Przedsiębiorstwo musiało obniżyć marże. Zysk brutto na sprzedaży, liczony rok do roku, był tylko 3 proc. większy. Niższe niż w roku ubiegłym są zyski: zarówno na działalności operacyjnej, jak i zysk brutto. Mimo to Delia wykazała na koniec 1998 roku ponad 29-proc. przyrost zysku netto.

TEN ROK prawdopodobnie nie będzie lepszy, chociaż spółce udało się zwiększyć sprzedaż. Po pięciu miesiącach roku przychody Delii wynoszą 11,4 mln zł — to o 2,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spółka odnotowała jednak stratę na działalności operacyjnej wysokości 265,5 tys. zł. Rok wcześniej było to prawie 250 tys. zł zysku. Strata netto przekracza 533 tys. zł (w okresie styczeń-maj 1998, przedsiębiorstwo odnotowało 98 tys. zł zysku netto). Największy udział w tych stratach mają wyniki maja, ale na przekór temu właśnie wtedy kurs Delii na rynku zaczął gwałtownie rosnąć.

BYĆ MOŻE duży wpływ na wzrost kursu ma zapowiedź stworzenia wokół Delii holdingu produkcyjno-handlowego. Będzie to bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia Mostostalu Export, który jest właścicielem 69 proc. kapitału akcyjnego zamojskiej spółki. Trudno dostrzec jednak korzyści, jakie z tego może odnieść sama Delia. Grupa Kapitałowa Delii ma liczyć około 12 przedsiębiorstw, które nie są związane z podstawową działalnością Mostostalu Export.

ZNAJDĄ SIĘ w niej firmy maszynowe, handlowe i spożywcze. O połączeniach między nimi raczej nie można mówić. W przeciwnym wypadku zastanawiać by się można, dlaczego nie zrobił tego sam Mostostal. Wzrośnie jednak kapitał Delii, co ma duże znaczenie przy planach przeniesienia Delii z rynku wolnego na rynek podstawowy. Mostostal nie będzie też musiał szukać chętnych na pojedyncze spółki. Takie rozwiązanie stosowane było już wcześniej przez NFI. Także struktura zarządzania w Grupie Delii będzie podobna do zastosowanego w funduszach. Grupą ma zarządzać KI Alpha, fundusz powołany przez Mostostal przed dwoma laty.

NA POCZĄTKU lipca ma się zebrać NWZA Delii, które ma podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału akcyjnego w drodze V i VI emisji akcji. Obecnie wynosi on 5,5 mln zł i dzieli się na 2,75 mln akcji o wartości nominalnej 2 zł każda. V emisja ma podwyższyć kapitał akcyjny przedsiębiorstwa o kwotę nie mniejszą niż 20 mln zł i nie większą niż 32 mln zł. Z prawa poboru tych walorów zostaną wyłączeni dotychczasowi akcjonariusze. Od 10 mln do 16 mln nowych papierów, które obejmuje ta emisja, zostanie skierowanych do Mostostalu Export. Ich cena emisyjna ma wynosić około 3 zł. Gdyby cena giełdowa walorów spółki znacznie odbiegała od tej wartości KPWiG mogłaby nie zgodzić się na przeprowadzenie emisji. Środki, jakie spółka pozyska, zostaną przeznaczone na odkupienie udziałów w spółkach Mostostalu. Jeżeli emisja dojdzie do skutku w maksymalnej wielkości, to Delia pozyska z niej około 50 mln zł, czyli tyle, ile wynosi wartość aktywów posiadanych przez Mostostal w spółkach. Nie wiadomo jeszcze, za jaką kwotę zostaną one odkupione od Mostostalu. Niewykluczone, że za wyższą i że zostaną na ten cel przeznaczone także wpływy z VI emisji akcji (od 0,86 mln do 1,72 papierów).

Z PRAWA POBORU do tych walorów został wyłączony Mostostal Export. Niewykluczone, że ostatnie wzrosty ceny akcji Delii są związane z planowaną emisją. Od niej bowiem pośrednio zależy, ile pieniędzy za udziały w spółkach, które zostaną wniesione do Grupy Delii, otrzyma Mostostal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs Delii pod presją nowej emisji