Kurs Elektrimu Kable jest blisko rocznego minimum

Rafał Popiel
29-09-2000, 00:00

Kurs Elektrimu Kable jest blisko rocznego minimum

Na rynku akcji od dłuższego czasu panuje trend spadkowy, a co jest niepokojące, nie widać symptomów poprawy tej sytuacji. Podczas wczorajszej sesji 20 spółek zanotowało swoje roczne minima, a kurs kilku innych oscylował wokół tych poziomów. Jedną z takich spółek jest Elektrim Kable, który podczas wczorajszej sesji nieznacznie odbił się od swego rocznego minimum ustanowionego dzień wcześniej na poziomie 4,85 zł.

PRZYCZYNĄ spadku wartości tego waloru (w ciągu kilku miesięcy walory te straciły na wartości prawie 50 proc.) nie jest jedynie ogólny trend spadkowy panujący na GPW, któremu poddał się również Elektrim Kable, ale przede wszystkim pogarszające się wyniki finansowe tej spółki.

SPÓŁKA zanotowała w pierwszym półroczu tego roku wzrost przychodów ze sprzedaży o prawie 88 proc., co spowodowało wzrost zysku na sprzedaży o niespełna 17 proc. Zysk ten jednak nie był w stanie pokryć drastycznie rosnących koszów sprzedaży (wzrost o ponad 130 proc.) i kosztów ogólnych zarządu (wzrost o ponad 126 proc.), które spowodowały stratę na działalności operacyjnej i miały istotny wpływ na zysk brutto.

PONADTO na gorsze wyniki finansowe spółki w pierwszym półroczu tego roku miały wpływ rosnące ceny surowców takich jak miedź, aluminium czy ropa naftowa oraz rosnąca konkurencja na rynku wewnętrznym. Dodatkowo przedłużający się proces poszukiwania inwestora strategicznego nie zachęcał i nadal nie zachęca do kupowania tego waloru.

ZMIANY, jakie zaszły w zarządzie Elektrimu Kable, mają zapobiec dalszemu pogarszaniu się jego wyników finansowych i przyspieszyć proces restrukturyzacji tej spółki. Konsekwentna realizacja tych celów zapewne poprawi wizerunek i wycenę firmy. Jednak zdecydowane wzrosty kursu będą uzależnione od ogólnej koniunktury na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Popiel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kurs Elektrimu Kable jest blisko rocznego minimum