Kurs EUR/PLN będzie się stabilizować

  • PAP
opublikowano: 04-02-2021, 16:33

Być może nawet do czasu marcowego posiedzenia RPP kurs EUR/PLN może stabilizować się w okolicy 4,50 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, ze względu na silną podaż, rentowności krajowych SPW mogą w kolejnych tygodniach zbliżać się do swoich historycznych minimów.

"W trakcie czwartkowych notowań kurs EUR/PLN wraca w okolice 4,4950, co nie powinno specjalnie dziwić. Z komunikatu po środowym posiedzeniu RPP można było wyczytać, że NBP pozostanie aktywny na rynku walutowym. W piątek o godz. 14. odbędzie się konferencja prezesa Glapińskiego i to od jego retoryki, przynajmniej częściowo, zależeć będą notowania. Zobaczymy jakie są jego determinacje i jak odniesie się do pomysłu obniżek stóp procentowych do ujemnych poziomów" - powiedział Mateusz Sutowicz.

"Spodziewam się jednak, że retoryka zostanie utrzymana bez zmian, przez co kolejny tydzień, a być może cały miesiąc przebiegać będzie pod znakiem stabilizacji EUR/PLN w okolicy 4,50. Aż do czasu marcowego posiedzenia RPP" - dodał.

Ekonomista zwrócił uwagę, że w czwartek dolar kontynuował powolne umocnienie wobec euro i przebił poziom 1,20.

"W ostatnich dniach umocnienie dolara jest raczej niewielkie, przy czym kurs pokonał barierę 1,20. Brak jest fundamentalnych impulsów przemawiających zarówno za umocnieniem jak i za osłabieniem dolara. Ruch ten ma więc raczej charakter techniczny i poruszamy się w rozpoczętym w styczniu kanale spadkowym" - ocenił.

Na czwartkowej sesji kurs EUR/PLN lekko zwyżkował i wrócił w okolice 4,495. W tym czasie USD/PLN rósł silniej i dotarł do poziomu 3,75.

RYNEK DŁUGU

W czwartek rentowności krajowych SPW poszły w górę po około 2 pb na środku i na długim końcu krzywej.

"Krajowy dług pozostaje mocny. Po czwartkowym przetargu poziom finansowania potrzeb pożyczkowych postępuje i przekracza już 50 proc. Sprzedano obligacje za 4,5 mld zł, przy czym ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii MF udało się uplasować dług po cenie nominalnej, co oznacza, że rentowność papierów 2-letnich wyniosła 0 proc. To pokazuje skalę popytu na krajowym rynku. Liczymy, że ta siła w najbliższych dniach lub nawet tygodniach nie ustąpi" - powiedział Mateusz Sutowicz.

"Rentowności na krótkim końcu będą oscylowały wokół historycznych minimów, a długi koniec powinien do nich dotrzeć" - ocenił.

Na czwartkowym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK0423, PS0425, WZ1126, DS1030 i WZ1131 za 4.511,834 mln zł i odkupiło obligacje PS0421, OK0521, PS0721 i DS1021 łącznie za 4.522,121 mln zł - poinformował resort finansów w komunikacie. MF podało, że po czwartkowym przetargu zamiany obligacji stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2021 r. wynosi ok. 51 proc.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,150 proc. (bez większych zmian), a niemieckich -0,457 proc. (+1 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane