Kurs EUR/PLN powyżej 4,2000

Michał Fronc, Tomasz Regulski
opublikowano: 25-09-2009, 10:16

Podczas wczorajszej sesji na rynku złotego obserwować można było podwyższoną zmienność kursu krajowej waluty względem euro oraz dolara. Polska waluta w połowie notowań umocniła się, by następnie stracić na wartości.

Zniżka notowań EUR/USD z poziomu 1,4800 do 1,4650 w trakcie sesji amerykańskiej przełożyła się na osłabienie złotego. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN w godzinach wieczornych kształtowały się w okolicach poziomów: 4,2000 oraz 2,8650, odnotowując wzrost od najniższych wartości wczorajszego dnia o odpowiednio: 1,16% oraz 2,05%.

Dzisiejszą sesję złoty rozpoczął od gwałtownego osłabienia względem euro oraz dolara. W czasie otwarcia rynków na Starym Kontynencie kursy EUR/PLN oraz USD/PLN wzrosły odpowiednio z 4,1770 do 4,2150 oraz z 2,8450 do 2,8770. Spadek wartości złotego związany jest przede wszystkim z końcem kwartału i rozliczeniem instrumentów pochodnych w szczególności opcji. Dodatkowo, obserwowany w notowaniach krajowej waluty ruch potęgowany jest przez umacniającego się dolara.

Na drugi plan zeszła wypłata dywidendy przez PZU, gdyż decyzja walnego zgromadzenia w tej sprawie została przełożona na 1 października. W dalszej części dnia można spodziewać się kontynuacji osłabiania złotego względem euro oraz dolara, jednak po zakończeniu okresu rozliczania instrumentów pochodnych sytuacja w notowaniach krajowej waluty powinna się ustabilizować.

W ostatnich dniach liderem wzrostów w naszym regionie był węgierski forint. Węgierska waluta wspierana była przede wszystkim przez udaną aukcję obligacji skarbowych, podczas której udało się sprzedać więcej instrumentów dłużnych o różnych terminach zapadalności niż oczekiwano. Utrzymujący się zwiększony popyt na obligacje skarbowe tego kraju wspierać będzie wartość forinta. Jest on również istotnym argumentem przemawiającym za dalszym łagodzeniem polityki monetarnej w celu pobudzenia gospodarki.
 
Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,4800, po czym odnotował dynamiczny spadek aż do 1,4630. Na początku dzisiejszych notowań obserwujemy częściowe odreagowanie tej zniżki – wartość euro względem dolara powróciła w pobliże 1,4700. W środę kurs tej pary walutowej spadał w ślad za amerykańskimi giełdami. Inwestorzy z USA negatywnie zareagowali na gorszy od oczekiwań odczyt danych z tamtejszego sektora nieruchomości (na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym w sierpniu).

Presję spadkową w notowaniach EUR/USD mogła wczoraj stworzyć również wypowiedź Sekretarza Skarbu USA, T. Geithnera, który bierze obecnie udział w szczycie G-20. Stwierdził on, że silny dolar jest bardzo istotny dla Stanów Zjednoczonych. W jego opinii wielu uczestników spotkania przedstawicieli największych państw podziela zdanie, iż należy bronić roli dolara jako światowej waluty rezerwowej. Rolę tę wciąż chcą jednak ograniczyć Chiny i Rosja. Doniesienia z kończącego się dzisiaj szczytu mogą w dalszej części sesji oddziaływać na rynek walutowy. Oprócz nich, wpływ na notowania walut w kolejnych godzinach będą mieć prawdopodobnie odczyty wskaźników z USA: sierpniowej dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku, indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan oraz sprzedaży domów na rynku pierwotnym.

Po odreagowaniu, jakie obserwujemy na początku dzisiejszej sesji w notowaniach EUR/USD, prawdopodobny wydaje się powrót kursu tej pary walutowej do spadków. W takiej sytuacji celem dla notowań eurodolara stać się może poziom 1,4610 (minima z bieżącego tygodnia).

W trakcie wczorajszej sesji obserwowaliśmy kontynuację dynamicznej zniżki cen ropy Brent. Notowania tego surowca pokonały linię ponad półrocznego trendu wzrostowego. Tym samym został wyemitowany silny sygnał do większych spadków. Niewykluczone, że w najbliższym czasie wartość baryłki „czarnego złota” zmierzać będzie w kierunku poziomu 60,00 USD. Dzisiaj o godz. 9.30 za ropę Brent w kontraktach terminowych na giełdzie w Londynie płacono ok. 65,00 USD.

Michał Fronc, Tomasz Regulski
Departament Analiz DM TMS Brokers

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc, Tomasz Regulski

Polecane