Czytasz dzięki

Kurs EUR/PLN utrzyma podwyższone poziomy

  • PAP
opublikowano: 20-03-2020, 17:18

Utrzymywanie się awersji do ryzyka sprzyja wzrostowi EUR/PLN w kierunku 4,60 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku krajowych SPW będzie podwyższona zmienność, ale prognozowanie, choćby kierunku zmian, jest obarczone dużym marginesem błędu.

"Spodziewam się, że nerwowość na rynkach się utrzyma, przy czym nie sądzę, że dojdzie do wyraźnej poprawy sytuacji” - powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

W jego ocenie, poziom awersji do ryzyka może utrzymywać się, co nie będzie sprzyjać złotemu.

„Utrzymamy podwyższone poziomy EUR/PLN, kurs pary może podążyć w kierunku 4,60” – dodał.

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2020 r. wzrosła o 7,3 proc. rdr, a w ujęciu mdm wzrosła o 0,4 proc. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w lutym rdr o 4,1 proc. i spadku mdm o 2,2 proc.

"Odczyty makro, zwłaszcza tak historyczne schodzą obecnie na dalszy plan. W lutym jeszcze nie mieliśmy epidemii, więc o wiele ciekawszy będzie dla inwestorów odczyt za marzec, który poznamy za miesiąc” – wyjaśnił Sutowicz.

Dodał, że w przypadku EUR/USD, zakładając kontynuację strachu na rynkach finansowych, można spodziewać się spadku kursu, w pierwszej kolejności w kierunku 1,0580.

RYNEK DŁUGU

Na krajowym rynku długu skarbowego w piątek miały miejsce spadki rentowności. Do najsilniejszych doszło na środku i długim końcu krzywej (w obu przypadkach ok. 20 pb).

„Prognozowanie kierunku, nie mówiąc o poziomie docelowym przy obecnym rozchwianiu rynków jest obarczone tak dużym marginesem błędu, że nie wydaje mi się sensowne. Można jedynie przyjąć, że wciąż będzie panować duża zmienność na rynku długu” – powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

Ministerstwo Finansów (MF) podało, że na przetargu zamiany 23 marca sprzeda papiery PS0422 i odkupi 8 serii obligacji zmiennokuponowych (WZ0121, WZ1122, WZ0124, WZ0524 , WZ0525, WZ0126, WZ0528 i WZ1129). 17 marca MF poinformował, że z uwagi na sytuację rynkową przetarg zamiany planowany na 19.03.2020 r. nie zostanie zorganizowany.

Członek RPP Jerzy Żyżyński powiedział PAP Biznes, że, jego zdaniem, kolejna obniżka stóp proc. jest niewykluczona, jednak trzeba poczekać, jakie będą skutki epidemii koronawirusa dla gospodarki. Wskazał także, iż NBP może skupić SPW w sumie za kilkadziesiąt miliardów złotych, a program skupu trwać będzie do końca 2020 r. lub dłużej.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,998 proc. (-13 pb), a niemieckich bundów -0,319 proc. (-13 pb).

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy