Kurs EUR/USD blisko dwuletnich minimów

Dorota Sierakowska Analityk DM BOŚ
opublikowano: 11-07-2012, 10:03

Wczoraj notowania EUR/USD kilkakrotnie naruszały opór w rejonie 1,23, jednak za każdym razem strona podażowa okazywała się wystarczająco silna, by zepchnąć kurs tej pary walutowej z powrotem pod ten poziom.

W centrum uwagi:
•    EUR/USD: poziom 1,23 pozostaje ważnym oporem
•    Fiński premier: sytuacja w UE najbardziej dramatyczna od dwóch lat
•    Niemiecki Trybunał Konstytucyjny obraduje nad ESM
•    Dziś protokół z posiedzenia FOMC – czy będzie w nim słowo o QE3?

Dziś rano notowania euro w relacji do amerykańskiego dolara pozostają stabilne w rejonie 1,225-1,226. Najbliższą barierą dla strony popytowej jest linia 30-sesyjnej średniej ruchomej, usytuowana obecnie w okolicy 1,2275. Ważnym poziomem oporu pozostaje oczywiście także niepokonany wczoraj rejon 1,23.

Wprawdzie w krótkim terminie korekta wzrostowa notowań EUR/USD i tym samym test powyższych barier jest możliwy, jednak w obliczu utrzymujących się wątpliwości dotyczących programu pomocowego dla zadłużonych gospodarek UE, trudno spodziewać się istotnego odbicia wartości euro w górę. Dużo bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dalsze osuwanie się kursu EUR/USD na południe. Obecnie notowania tej pary walutowej znajdują się na najniższym poziomie od dwóch lat, a najważniejszymi poziomami wsparcia są rejony: 1,2235; 1,2000 (bariera psychologiczna); 1,1876 (poziom minimum z 2010 r.).

Niski kurs EUR/USD jest odzwierciedleniem obaw o sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej – o ile notowania tej pary znajdują się niemalże w rejonie minimów z 2010 r., według premiera Finlandii, także sytuacja w strefie euro jest najbardziej dramatyczna od maja 2010 r., kiedy to nad Grecją po raz pierwszy zawisło widmo bankructwa. W wywiadzie dla najważniejszego dziennika w Finlandii, Jyrki Katainen powiedział, że chaos wywołany ewentualnym rozpadem strefy euro jest trudny do wyobrażenia. Zaznaczył on jednak, że fiński rząd zrobi wszystko, co może, aby zachować strefę euro oraz przynależność do niej Finlandii.

Obecnie oczy inwestorów są zwrócone na Niemcy, gdzie Trybunał Konstytucyjny obraduje nad wnioskami dotyczącymi ESM. Europejski fundusz pomocowy musi zostać zatwierdzony przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny, aby mógł on w ogóle wejść w życie. Rząd Niemiec liczy na to, że podjęcie decyzji zajmie trybunałowi co najwyżej kilka tygodni – niemniej jednak, TK nie wyznaczył konkretnego terminu ogłoszenia decyzji, co stwarza obawy o opóźnienie się wprowadzenia ESM i, tym samym, popadnięcia niektórych krajów eurolandu w jeszcze większe tarapaty finansowe.

Natomiast wieczorem na pierwszy plan prawdopodobnie wysuną się informacje ze Stanów Zjednoczonych, bowiem na godzinę 20.00 zaplanowana jest publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Oczywiście na rynkach spekuluje się przede wszystkim o tym, czy Fed zdecyduje się na kolejne działania stymulujące amerykańską gospodarkę. Na posiedzeniu w czerwcu zadecydowano jedynie o przedłużeniu operacji Twist, natomiast o możliwości trzeciej rundy luzowania ilościowego nie wspomniano ani słowem. Wielu członków FOMC uważa, że sytuacja w gospodarce Stanów Zjednoczonych nie jest na tyle dramatyczna, by posuwać się do  wprowadzenia QE3. Dzisiejsza publikacja może dać więcej informacji na temat obecnych preferencji członków FOMC co do zastosowania takiego rozwiązania.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska Analityk DM BOŚ

Polecane