Kurs euro namieszał w rankingach

Radosław Górecki
opublikowano: 17-02-2004, 00:00

Umacniające się euro powoduje, że Warszawa w rankingach najdroższych lokalizacji biurowych odnotowywana jest jako coraz tańsza. Mimo że czynsze wcale nie spadły.

Międzynarodowa firma doradców ds. nieruchomości opublikowała raport „Global Market Rents” — zestawienie najdroższych lokalizacji biurowych na świecie. W czołówce nadal bez zmian — Londyn od 2000 r. stale na pierwszej pozycji. Do przetasowań w zestawieniu jednak doszło. Warszawa w ostatnim półroczu spadła z pozycji 26 na 30, ale nie oznacza to, że czynsze spadły.

Ech, to euro!

Analitycy z CB Richard Ellis wykazali, że w pierwszej dziesiątce najdroższych lokalizacji biurowych nie doszło do wielu zmian. Jest jedna, za to bardzo znacząca — Moskwa, która jeszcze pół roku temu była na pozycji 8, spadła na 11. Na ósme miejsce wskoczył za to Mediolan.

— To wina umacniającego się euro — wyjaśnia Anna Starczewska, starszy analityk z CB Richard Ellis.

Zwraca ona uwagę na to, że czynsze w Moskwie są denominowane głównie w dolarach, natomiast w Mediolanie w euro.

— Państwa znajdujące się w strefie euro automatycznie drożeją i pną się w górę takich rankingów. Fakt, że euro tak drastycznie drożeje jest jednak stanem przejściowym i w ciągu najbliższego roku sytuacja powinna się odwrócić — dolar zacznie się umacniać, a euro trochę straci na wartości — uważa Anna Starczewska.

Zawirowania związane z kursami walut widać wyraźnie, gdy spojrzymy na pozycję niedawnego lidera w rankingu — Nowy Jork, który jeszcze 1,5 roku te- mu znajdował się w zestawieniu na 9 pozycji, obecnie jest na 21 miejscu!

Warszawa stabilna

Ostatnie pół roku na warszawskim rynku nieruchomości biurowych określa się jako stabilne. Czynsze utrzymywały się na tym samym poziomie. Zdaniem Nigela Wade, dyrektora zarządzającego CB Richard Ellis, stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w centrum Warszawy utrzymały się na poziomie 25-26 USD (22-23 EUR) za mkw. miesięcznie.

— Jednak nadal widać tendencję spadkową w odniesieniu do średnich stawek czynszu w tej lokalizacji. Obecnie wahają się one w granicach 17-22 USD (15-20 EUR) za mkw. miesięcznie — podkreśla Nigel Wade.

Z danych CB Richard Ellis wynika, że poza centrum czynsze za najlepszej klasy biura utrzymują się na poziomie 17-18 USD (15-16 EUR) za mkw. miesięcznie. Podobnie jak w centrum w ciągu ostatniego roku średnie stawki spadły i obecnie wynoszą 14-16 USD (12-14 EUR) za mkw. miesięcznie. Analitycy podkreślają, że efektywny czynsz może być około 10 proc. niższy z powodu różnego rodzaju premii oferowanych przez deweloperów, np. okresów wolnych od opłat czynszu (przeważnie 3 do 6 miesięcy, w zależności od czasu trwania umowy) oraz udziałów dewelopera lub właściciela budynku w kosztach aranżacji wnętrz.

Jak płacą

Oczywiście najemcy warszawskich biurowców, którzy czynsze za biura mają denominowane w euro, mogą teraz narzekać. Anna Straczewska zauważa, że w Warszawie działają także firmy, które mają czynsz denominowany w dolarach.

— Waluta, w jakiej jest denominowany czynsz, często zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi najemca. Firmy europejskie wybierają euro, amerykańskie — dolary. Najemcy, przed podpisaniem kontraktu, także mogą wybierać walutę, w jakiej będzie naliczany czynsz. Jednak w związku z tym, że Polska przystępuje do UE coraz częściej spotykane jest euro — mówi Anna Starczewska.

Obecnie rynek należy do najemców — powstaje więc pytanie, czy przyszli najemcy będą wybierać dolara?

— Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Kursy walut dynamicznie się zmieniają. To, że euro jest teraz drogie, nie znaczy, że takie będzie pod koniec roku — przekonuje Anna Starczewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kurs euro namieszał w rankingach