Kurs funta zwyżkuje, euro w dół

opublikowano: 22-03-2023, 09:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kurs funta zwyżkuje w środę po tym, jak dane pokazały, że presja cenowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w lutym znacznie mocniej niż oczekiwano, w tym inflacja, która wyklucza żywność i energię, zwiększając szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych w tym tygodniu przez Bank Anglii – podaje agencja Reuters.

fot. Bloomberg

Jak wynika z opublikowanych w środę danych Urzędu Statystyk Narodowych, brytyjska inflacja cen konsumpcyjnych (CPI) nieoczekiwanie wzrosła w lutym do 10,4 proc. z 10,1 proc. w styczniu.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters prognozowali bowiem, że roczna stopa CPI spadnie w lutym do 9,9 proc.

Kurs funta rośnie o 0,3 proc. w stosunku do dolara do 1,225 USD, wychodząc z 0,1 proc. wzrostu przed publikacją danych. Kurs euro spada z kolei o 0,3 proc. w stosunku do funta do 87,86 pensów, z 88,00 pensów wcześniej.

Rynki pieniężne wykazują bowiem 61,6 proc. szans, że Bank Anglii (BoE) podniesie stopy procentowe o ćwierć punktu, gdy spotka się w czwartek, w porównaniu z około 57 proc. we wtorek.

Bazowy CPI, który nie obejmuje energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wzrósł do 6,2 proc. z 5,8 proc. w styczniu, wobec prognozowanego spadku do 5,7 proc.

Roczna stopa inflacji w sektorze usług wzrosła do 6,6 proc. z 6,0 proc. w styczniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane