Kurs kawy najniższy od 9 lat

Grzegorz Zalewski
opublikowano: 03-09-2001, 00:00

Kurs kawy najniższy od 9 lat

Znajomy, z którym ostatnio rozmawiałem, uważnie monitoruje rynek kawy. Dziwi się, dlaczego mimo bardzo silnego spadku cen, nie spadają jeszcze notowania akcji Starbucks (popularny w USA producent i dystrybutor kawy).

Ostatnie miesiące przyniosły bardzo silny spadek cen kawy. Można powiedzieć, że jest już ona bardzo tania. Mimo to, zdarzają się tam zaskakujące niespodzianki, jako choćby gwałtowny wzrost cen przed dwoma tygodniami w piątek. W ciągu ostatnich dziesięciu minut sesji, cena kawy zwyżkowała 500 punktów. Tak dynamiczny wzrost doprowadził do gwałtownego zmniejszenia się liczby otwartych pozycji. Można to odczytać raczej jako konieczność zamykania przez inwestorów krótkich pozycji, niż pojawienie się jakiejś istotnej wiadomości.

Na rynku kasowym ceny kawy zanotowały ostatnio kurs 48,10, jest to dokładny poziom dna, jaki był osiągnięty w 1992 roku. Czy w związku z tym istnieje jakaś szansa na zakończenie trendu spadkowego? Nie należy tego wykluczyć, ale z drugiej strony nie ma żadnych powodów, by ceny nie mogły odnotować nowych minimów. Przed 1992 rokiem, taniej, choć nieznaczne, było dopiero w 1975 roku.

Coraz bardziej interesująco przedstawia się sytuacja na rynku złota. Luka na wykresie, która powstała na początku września (z 271,20 do 272 na grudniowym kontrakcie), dość wyraźnie zakończyła znaczącą formację zmiany trendu spadkowego. Prawdopodobnie nie zostanie ona zbyt szybko wypełniona. Rośnie również liczba otwartych pozycji, co przy wzroście cen jest wyraźnie sygnałem hossy. Wykres tygodniowy sugeruje minimalny wzrost do poziomu 295 (obecna cena to 280), poza tym wrzesień jest historycznie dobrym miesiącem dla żółtego kruszcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs kawy najniższy od 9 lat