Kurs Orbisu rośnie pod inwestora

Michał Makarczyk
07-03-2002, 00:00

Accor, inwestor branżowy Orbisu, zdecydował się na przekroczenie 25 proc. w polskiej spółce. Kurs firmy wzrósł o 2 proc.

Inwestorzy giełdowi pozytywnie odebrali wiadomość o gotowości Accora, francuskiego potentata hotelarskiego, do przekroczenia progu 25 proc. udziałów w Orbisie. Zgodziła się na to KPWiG. Podczas wczorajszych notowań kurs polskiej spółki wzrósł o 2 proc.

Francuski inwestor posiada niespełna 25 proc. akcji giełdowej spółki. Zdaniem analityków, w ciągu najbliższych dni można się spodziewać pierwszych zakupów. Nabycie walorów nastąpi w transakcjach pakietowych, a informacja o gotowości do zwiększenia udziału pozytywnie wpłynie na notowania Orbisu.

— Można się było spodziewać, że Accor zdecyduje się na zakupy. Myślę jednak, że nie przekroczy 50 proc. udziałów w spółce. Planowane nabycie akcji Orbisu jest zapewne związane z rozpoczęciem prac nad połączeniem struktur polskiej spółki z hotelami francuskimi. Już teraz widać, że ma to pozytywne przełożenie na kurs. Nie należy się jednak spodziewać wezwania na akcje Orbisu — uważa Andrzej Łucjan, analityk BM BPH.

Accor ostatni raz zwiększał udziały w Orbisie pod koniec 2001 r. Spekulowano nawet, że przymierza się do wezwania. Jednak nadzieje giełdowych spekulantów okazały się płonne. Maciej Grelowski, prezes Obrisu, ujawnił wówczas, że Accor przymierza się do zakupu udziałów jego spółki, jednak bez ogłaszania wezwania.

— Deklaracja Accora nie powinna być zaskoczeniem dla rynku. Teraz giełdowi gracze będą spekulować na temat wezwania. To dodatkowo powinno wpłynąć na wzrost kursu — ocenia Robert Chojnacki, analityk DM BGŻ.

De facto wpływy francuskiego inwestora są znacznie większe. Kolejne pakiety akcji Orbisu posiadają GTC i REIB International Holdings. Działają one w porozumieniu z Accorem, a na ich rachunkach znajduje się odpowiednio 5 i 10,37 proc. walorów Orbisu. Inwestorzy ci mogą liczyć także na przychylność Michała Sołowowa, który posiada 5,01 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs Orbisu rośnie pod inwestora