Kurs pszenicy powiększył 14 letnie maksimum

opublikowano: 04-03-2022, 10:09

Pszenica zmierza do zakończenia tygodnia rekordowym wzrostem ceny wynoszącym ok. 40 proc. Drożeje z powodu wojny toczonej przez Rosję i Ukrainę, które dotychczas zapewniały 25 proc. globalnego eksportu tego zboża, informuje Bloomberg.

Nie dość, że napaść Rosji na Ukrainę spowodowała zamknięcie portów i zablokowanie eksportu pszenicy, to zagraża także zasiewom w najbliższych miesiącach, wskazują eksperci. Reakcją rynku jest kolejny maksymalny wzrost ceny pszenicy w piątek na rynku towarowym w Chicago. Drożała o 6,6 proc. do 12,09 USD za buszel. Citigroup prognozuje, że pszenica może zdrożeć do 14 USD, a nawet 14,50 USD za buszel w „ekstremalnie byczym” scenariuszu długiego zamknięcia portów czarnomorskich.

Pszenica drożeje także w Polsce. Z danych opublikowanych na stronie agrolok.pl wynika, że średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wzrosła w naszym kraju z 1200 zł za tonę w połowie lutego do 1700 zł za tonę w czwartek. Średnia cena pszenicy paszowej na południu i północy Polski wynosi 1500 zł za tonę. W połowie lutego sięgała 1190 zł za tonę.

Bloomberg zwraca uwagę, że cały rynek jest dotknięty obecnymi problemami, wskazując na wzrost cen ryżu na giełdzie w Chicago do poziomu z maja 2020 roku. Kukurydza drożeje w tym tygodniu o 17 proc., najmocniej w tym okresie od 14 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane