Kurs rubla najmocniejszy od kilku tygodni

opublikowano: 23-09-2022, 14:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosyjski rubel osiągnął w piątek kilkutygodniowe maksima, podczas gdy akcje spadły, a Moskwa zmobilizowała około 300 tys. dodatkowych żołnierzy na konflikt na Ukrainie – podaje agencja Reutersa.

Janerik Henriksson / TT newsagency / Forum

Pomimo nakazu mobilizacyjnego prezydenta Władimira Putina kurs rubla jest najsilniejszy od lipca w handlu w Moskwie w stosunku do dolara i euro.

Rubel umocnił się o 3,5 proc. w stosunku do dolara i dotarł do poziomu 56,79, co stanowi najlepszy wynik od 22 lipca. W stosunku do euro waluta rosyjska zyskała 4,4 proc., osiągając poziom 55,05.

Według analityków kontrola walutowa i płatności podatkowe na koniec miesiąca, w ramach których rosyjscy eksporterzy przeliczają swoje dochody w walutach obcych na ruble, aby dokonać płatności do skarbu państwa, dodają rublowi impulsu do wzrostu pomimo trudności geopolitycznych.

Rosnąca podaż waluty zagranicznej od eksporterów oraz doniesienia o kolejnych sankcjach wobec Moskwy ze strony Unii Europejskiej, które zmniejszają atrakcyjność inwestycji walutowych, wspierały rubla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane