Kurs WDX eksplodował po wezwaniu

opublikowano: 08-12-2017, 15:13

Fundusz Abris chce zdjąć spółkę z giełdy. Nie wyklucza przymusowego wykupu drobnych akcjonariuszy.

Takie dni zdarzają się rzadko. Jeszcze w czwartek akcje spółki WDX, kiedyś znanej pod nazwą Wandalex, zamknęły dzień na poziomie 7,66 zł za sztukę. Dzisiaj kurs przekracza momentami 14,55 zł, co oznacza wzrost o 90 proc.

Wystrzał kursu producenta regałów magazynowych to efekt wezwania ogłoszonego przez cypryjską spółę Woho Holdings, należącą do funduszu z grupy Abris Capital. Chce on kupić 25,3 proc. akcji WDX, uprawniających do 21,54 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Za jedną akcję płaci 14,88 zł, czyli 94 proc. więcej niż wyniósł wczorajszy kurs zamknięcia. Cena jest też znacznie wyższa od wymaganych prawem średnich. W ostatnich trzech miesiącach, średni ważony kurs WDX wynosił 7,93 zł. Licząc za półrocze był dwa grosze niższy.

Mimo, że Abris nie ma obecnie żadnych akcji WDX, a chce ich skupić zaledwie ponad 20 proc., celem funduszu jest zdjęcie spółki z giełdy. Jest to prawdopodobne bo Abris zawarł już stosowną umowę z Dariuszem i Sławomirem Bąkowskimi, założycielami spółki, dysponującymi 74,7 proc. kapitału oraz 78,46 proc. głosów. Na mocy porozumienia Sławomir Bąkowski zgodził się sprzedać akcje po cenie z wezwania. Dariusz Bąkowski ma zostać akcjonariuszem, z pakietem ograniczonym do 25 proc., podczas gdy Abris będzie miał 75 proc. Akcje mają przy tym powrócić do formy dokumentu, co oznacza zdjęcie spółki z giełdy.

„W przypadku osiągnięcia przez strony porozumienia przynajmniej 90 proc. ogólnej liczby głosów, wzywający nie wyklucza rozpoczęcia procesu przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych” – zastrzegł Abris  w komunikacie o ogłoszeniu wezwania.

Realizacja transakcji uwarunkowana jest zgodą UOKiK oraz jego odpowiedników w Serbii i Macedonii.

Chęć zbycia akcji będzie można zgłaszać od 8 stycznia do 6 lutego 2018 r. Domem maklerskim, który pośredniczy w wezwaniu jest Pekao Investment Banking. To instytucja obsługująca wyłącznie klientów korporacyjnych, nie mająca żadnych oddziałów. Dlatego Abris zakłada, że przed dniem przyjmowania zapisów liczba punktów obsługujących wezwanie zostanie poszerzona o Centralny Dom Maklerski Pekao i Dom Maklerski Pekao.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane