Kursowi Ciechu skończyło się paliwo? "Redukuj"

"Nie dostrzegamy dalszych czynników przemawiających za wzrostem kursu akcji - zarówno w krótkim, jak i długim terminie" - tak analitycy DM BDM tłumaczą wydanie rekomendacji "redukuj" dla akcji Ciechu.

Krystian Brymora, autor raportu, wycenia akcje chemicznej spółki na 43,2 zł.

We wtorek o godz. 11.22 kurs Ciechu wynosił 49,49 zł. Od początku roku urósł o16 proc., w rok o 55 proc., ale za ostatni miesiąc stopa zwrotu jest minimalnie poniżej zera.

"Spółka w listopadzie 2014 r. opublikowała nową strategię, naszym zdaniem z dość optymistycznymi celami, a rynek na jej podstawie zdyskontował już znaczną poprawę wyników finansowych. Ma ona opierać się głównie na segmencie sodowym, gdzie w ostatnich kwartałach marża przekraczała 25 proc. EBITDA. W dłuższym okresie taka rentowność jest nie do utrzymania. Zwracamy uwagę na najniższe od 2010 roku ceny gazu w Europie, dominującego składnika kosztów dla europejskich konkurentów i znaczący wzrost mocy produkcyjnych w 2016 roku i w latach 2018-2019. Otwarcie nowych fabryk Ciner w Turcji, opartych na tańszej tronie, może zdestabilizować europejski rynek. Szacujemy, że średnie wykorzystanie mocy spadnie znacząco poniżej 80%, czyli do poziomu najniższego od 2009-2010, kiedy ceny sody spadały po kilkanaście procent rocznie. W rezultacie oczekujemy, że w optymistycznym scenariuszu korzystne otoczenie w sodzie utrzyma się do 2017 roku, co jest zbieżne z 7-letnim cyklem" - uważa Krystian Brymora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Chemia / Kursowi Ciechu skończyło się paliwo? "Redukuj"