Kursy IT znów spadają

Tomasz Furman
opublikowano: 28-08-2001, 00:00

Kursy IT znów spadają

Subindeks reprezentujący spółki informatyczne notowane na warszawskiej giełdzie od roku systematycznie traci na wartości. Obecny trend niewiele zmieniły nawet ostatnie wzrosty. Wprawdzie w poniedziałek na otwarciu WIG Informatyka zyskał 3 proc., ale po kilkudziesięciu minutach już tracił na wartości w dużym stopniu przyczyniając się do ujemnych zmian cen akcji pozostałych przedsiębiorstw. Wpływ na wahania wskaźnika miały akcje Prokomu, Computerlandu i Softbanku.

Notowania gdyńskiej spółki kształtowały przede wszystkim informacje dotyczące emisji obligacji zamiennych na akcje. Rozwodnienie udziałów akcjonariuszy mniejszościowych i nie do końca jasny cel emisji stały się podstawowymi zarzutami pod adresem Prokomu. Wcześniej nie najlepiej odebrane zostały również informacje dotyczące wyników finansowych. Wprawdzie na poziomie operacyjnym nie były one złe, ale za to przeszacowania udziałów w Ster-Projekcie i Softbanku przyniosły już znaczący spadek zysku netto.

W obecnej sytuacji stosunkowo najlepiej oceniane są działania Computerlandu. Spółka nie dość, że z powodzeniem zdobywa nowe kontrakty i realizuje przewidziane pierwotnie inwestycje, to jeszcze osiąga przy tym dobre wyniki finansowe. Z tego zapewne względu warszawskie przedsiębiorstwo cieszy się stosunkowo dużym uznaniem inwestorów, zwłaszcza tych, którzy nie wyprzedają jej akcji.

Najmniej powodów do zadowolenia mogą mieć natomiast posiadacze walorów Softbanku. Ich kurs, po zweryfikowaniu prognoz przez zarząd przedsiębiorstwa uległ znaczącej przecenie. Mimo to wczoraj inwestorzy chętniej kupowali niż sprzedawali Softbank, co z jednej strony mogło być efektem odreagowania po zbyt dużych spadkach, z drugiej jednak — co wydaje się znacznie bardziej prawdopodobne — skutkiem plotki o rychłym przejęciu spółki przez Prokom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kursy IT znów spadają