Kvarko wyciąga pieniądze z nauki

opublikowano: 27-01-2019, 22:00

Fundusz, który pozyskał pieniądze z programu BRidge Alfa, w rok zainwestował w 10 spółek. Zostało mu jeszcze pieniędzy na kilka

Budowanie mostów między nauką a biznesem nie jest ani proste, ani tanie. Dzięki unijnyn pieniądzom, m.in. w ramach programu BRidge Alfa, pomaga w tym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Zakwalifikowane do niego fundusze mogą pozyskać z publicznych pieniędzy kwotę kilka razy większą od tej, którą same inwestują. Jednym z nich jest wrocławskie Kvarko, które w ramach BRidge Alfa pozyskało 24 mln zł wsparcia.

Kierowane przez Pawła Wielgusa Kvarko w nieco ponad rok zainwestowało w
10 start-upów. Po ubiegłorocznych zmianach w regułach programu BRidge Alfa może
w pojedynczy projekt inwestować tylko 1 mln zł zamiast 3 mln zł.
Zobacz więcej

PRZYKRĘCONY KUREK:

Kierowane przez Pawła Wielgusa Kvarko w nieco ponad rok zainwestowało w 10 start-upów. Po ubiegłorocznych zmianach w regułach programu BRidge Alfa może w pojedynczy projekt inwestować tylko 1 mln zł zamiast 3 mln zł. Fot. Marek Wiśniewski

— Z inwestycjami w ramach Kvarko wystartowaliśmy w listopadzie 2017 r. Mieliśmy do dyspozycji 30 mln zł. Do tej pory zainwestowaliśmy około 70 proc. tej kwoty, w najbliższym półroczu zamierzamy jeszcze zrealizować 3-4 inwestycje — mówi dr inż. Paweł Wielgus, szef Kvarko.

Kosmiczne projekty

W portfelu Kvarko są obecnie udziały 10 spółek. Fundusz stawia przede wszystkim na projekty, których celem jest komercjalizacja osiągnięć polskich naukowców.

— Jestem doktorem chemii, a nasz zespół tworzą ludzie, którzy wcześniej zajmowali się doradztwem biznesowym dla instytucji naukowych, co pozwoliło nam zbudować unikatową na rynku sieć kontaktów i uzyskać rozeznanie w branży. Dzięki temu możemy inwestować w projekty naukowe na bardzo wczesnym etapie, gdy nie znajdują się jeszcze na radarze innych funduszy. Możemy też budować w portfelu synergie między różnymi uzupełniającymi się projektami — mówi Paweł Wielgus.

Kvarko zainwestowało m.in. w Biovetikę, pracującą nad nowymi szczepionkami weterynaryjnymi, oraz w Farm Innovations, które wdraża technologie informatyczne, wspierające hodowlę bydła mlecznego. Ma też w portfelu spółkę DEBN, która opracowuje igłę do biopsji prostaty, zmniejszającą ryzyko infekcji i powikłań.

— Co roku na świecie wykonuje się kilka milionów takich zabiegów, potencjalny rynek jest więc bardzo duży — mówi Paweł Wielgus.

W portfelu Kvarko są też dwa projekty kosmiczne.

— Zainwestowaliśmy w spółkę Sat- Revolution, pracującą nad skonstruowaniem pierwszego polskiego satelity komercyjnego, a właściwie nanosatelity. Ten projekt jest komplementarny z Hyperlab Solution, spółką z naszego portfela, która opracowuje technologię analizy hiperspektralnych zdjęć Ziemi — mówi Paweł Wielgus.

Informatyczny potencjał

W portfelu jest też kilka spółek informatycznych: itTicket, mający wspierać edukację młodych programistów i rekrutację w sektorze IT, MagicVR, symulujący w wirtualnej rzeczywistości zachowania drogowe i mający służyć szkoleniu kierowców, wspierający organizację eventów Hotel Application i spółkę DSA, która wspiera internetowe kampanie marketingowe.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Udziałowcy funduszu mają spore doświadczenie w tej branży, a na polskim rynku jest tyle ciekawych projektów z tego obszaru, że błędem byłoby ignorowanie tego potencjału. DSA już generuje przychody, klientów komercyjnych mają też SatRevolution i bardzo dobrze rozwijająca się spółka QNA Technology, która pracuje nad technologią produkcji kropek kwantowych,mogących znaleźć zastosowanie m.in. w segmencie wyświetlaczy, diagnostyki obrazowej i w różnego rodzaju sensorach — mówi Paweł Wielgus.

Składkowe inwestycje

Kvarko ma trzech głównych inwestorów, którzy wyłożyli wymagane w ramach BRidge Alfa 6 mln zł wkładu własnego. Jednym z nich jest Startit Fund, czyli pierwsze biznesowe dziecko Pawła Wielgusa.

— W Startit Fund od pięciu lat zajmujemy się transferem technologii i wsparciem instytucji naukowych. Ta współpraca nie jest prosta, bo naukowcy mają po prostu inne priorytety niż inwestorzy, inwestorom natomiast często trzeba tłumaczyć „z naukowego na ludzki", by zrozumieli, o co chodzi w projekcie i jaki jest jego potencjał — mówi Paweł Wielgus.

Pozostałymi inwestorami funduszu są Venture FIZ, zarządzany przez Trigon TFI, a także notowana na NewConnect Tech Invest Group, której największym akcjonariuszem jest Mariusz Muszyński, zaangażowany też kapitałowo w WDB Brokerów Ubezpieczeniowych.

— Taki skład inwestorów funduszu sprawia, że możemy dzielić się z naszymi spółkami portfelowymi doświadczeniem z różnych segmentów rynku. W razie potrzeb kapitałowych nasi inwestorzy mogą też, niezależnie od Kvarko, dofinansować spółki — mówi Paweł Wielgus.

Kvarko, zgodnie z zasadami BRidge Alfa, ma obecnie limit inwestycyjny na poziomie 1 mln zł na pojedynczy projekt. Obejmuje wyłącznie udziały mniejszościowe.

— Chcemy szybko skończyć rundę inwestycyjną, a potem skoncentrować się wyłącznie na rozwoju spółek portfelowych — mówi Paweł Wielgus. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy