Kwalifikacje, a nie parytety

opublikowano: 17-07-2019, 22:00

Tegoroczna edycja rankingu i plebiscytu „100 Kobiet Biznesu”, organizowanego od 2011 r. przez „Puls Biznesu” i wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska, jest już dziewiąta.

To największa liczba jednocyfrowa zamykająca skalę numerologiczną. Nie ma sensu przywiązywanie do dziewiątki jakiejś nadzwyczajnej symboliki, raczej wywołuje ona refleksję, że czas biegnie bardzo szybko i przyszłoroczna edycja rankingu z plebiscytem będzie już jubileuszowa.

Osiem dotychczasowych dało ciekawy materiał na temat ewolucji przedsiębiorczości kobiet w Polsce.

Jej poziom systematycznie przesuwa się do góry, ale po trzech dekadach rozwijania gospodarki rynkowej do stanu zadowolenia wciąż jeszcze daleko. W pierwszych latach naszego rankingu podstawowym problemem, który powszechnie podnosiły menedżerki i właścicielki firm, było przebijanie rozpiętego przez mężczyzn tzw. szklanego sufitu. Notabene często wisiał on przede wszystkim w sferze psychicznej i mentalnej. Obecnie kobiety stanowią już 35 proc. wyższej kadry w polskich firmach wielkich i średnich, chociaż prezesek jest zaledwie 5 proc.

Dysproporcje zatem widać najbardziej w kategorii tzw. numeru jeden. Z drugiej jednak strony — objęcie ważnej prezesury przez kobietę ma większą wartość niż nawet… ministerstwa, ponieważ wynika z kwalifikacji, a nie z parytetu narzucanego przez wszechogarniającą życie publiczne polityczną poprawność. Jej bardzo aktualne przykłady to trwające właśnie konstruowanie przez partie list kandydatów w nadchodzących wyborach do Sejmu, a także układanka najważniejszych stanowisk w instytucjach Unii Europejskiej.

Główna bariera stojąca na przeszkodzie awansu zawodowego kobiet nie zmienia się od początku ludzkości.

Jest naturalnie uwarunkowana biologicznie — to rzecz jasna macierzyństwo. Mimo przemian prawnych i społecznych pogodzenie życia zawodowego z rodzinnym stanowi w Polsce nadal ogromne kobiece wyzwanie, którego nie doznaje i nie rozumie świat męski. Dlatego większość dam biznesu uczestniczących w corocznej gali podsumowującej w grudniu nasz ranking/plebiscyt podkreśla, jak silnym oparciem i zarazem odskocznią od stresującego życia zawodowego jest dla nich udana rodzina.

Przedsiębiorcze kobiety częściej niż ich męscy odpowiednicy stawiają na pracę zespołową.

Odnosząc się do własnych osiągnięć, podczas grudniowych uroczystości podkreślają zaangażowanie nie tylko załóg ich przedsiębiorstw i firm, lecz także wspólniczek i koleżanek. W kolejnych edycjach rankingu oraz plebiscytu coraz bardziej zauważalne jest zjawisko, że przebijanie się kobiet przez wspomniany szklany sufit możliwe jest praktycznie w każdym sektorze gospodarki, a zależy jedynie od ich determinacji. Laureatki prowadzą z sukcesami m.in. specjalistyczne budownictwo, międzynarodowy przewóz towarów, różnorodny przemysł, przetwórstwo mięsa, motoryzację, zakładowe systemy transportowe — czyli po prostu wszystko. Oczywiście zajmują się także kosmetykami, farmaceutykami czy ochroną zdrowia, ale w czołówkach naszych corocznych klasyfikacji „naturalne” kobiece specjalności biznesowe coraz bardziej stają się mniejszością…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu