Kwidzyn buduje park dla inwestorów

MBE
28-04-2011, 10:22

Za dwa lata do parku będą mogły wprowadzić się firmy inwestujące w zieloną energię i nowoczesne technologie.

W Kwidzynie powstanie park przemysłowy, który będzie łączył biznes z odnawialnymi źródłami energii. To wspólne przedsięwzięcie lokalnych samorządów: powiatu, miasta i gminy Kwidzyn realizowane przez samorządową spółkę (w jej skład oprócz jednostek samorządu terytorialnego wchodzi również Powiślański Bank Spółdzielczy).
Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny będzie miejscem zarówno dla małych, jak i dużych firm. Te pierwsze będą mogły prowadzić działalność w Inkubatorze Przedsiębiorczości. Do ich dyspozycji będzie też centrum szkoleniowo-konferencyjno-wystawiennicze. W inkubatorze powstaną także biura dla tzw. instytucji otoczenia biznesu, w którym swoją wiedzą służyć będą doradcy w zakresie gospodarki, finansów, marketingu i technologii.

Park powstanie na 33 ha zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 521. Jedną z jego części będzie centrum energii odnawialnej, obok którego powstanie tzw. dom pasywny, czyli miejsce badań naukowych.
17 ha wokół kompleksu zostanie uzbrojonych pod przyszłe inwestycje większych firm - hale produkcyjne i zakłady. Także tych, które wcześniej stawiały swoje pierwsze kroki w inkubatorze.

W kwidzyńskim parku będzie mogło działać około 30 firm. Spółka szacuje, że stworzą one 1300 nowych miejsc pracy.
-  W Inkubatorze Przedsiębiorczości mamy około 1600 mkw powierzchni użytkowej. Jest ona przeznaczona dla szczególnie intensywnego wsparcia rozwoju MSP – takich firm możemy ulokować 15 i dużo więcej np. mikroprzedsiębiorców, jednoosobowe start-upy czy firmy działające w ramach Wirtualnego Biura. Na terenach inwestycyjnych planujemy 10-15 przedsięwzięć. Jeden obszar o powierzchni około 7 ha przeznaczony jest dla inwestora strategicznego - wyjaśnia Alicja Kozakiewicz, kierownik projektu.

Koszt realizacji całej inwestycji to 40 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego wynosi 25 mln zł. Spółka ogłosiła już przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Oferty można składać do 30.05.2011 r.
- Planujemy wyłonić jednego wykonawcę dla całego zakresu prac inwestycyjnych tj. obiektów kubaturowych i drogowych wspólnie. Z uwagi na zróżnicowany charakter prac najprawdopodobniej będzie to konsorcjum firm - mówi Alicja Kozakiewicz.
Choć inwestycja jest jeszcze we wczesnej fazie, inwestowaniem w parku interesuje się coraz więcej przedsiębiorców.
- Już prowadzimy z nimi rozmowy. Zainteresowanie wciąż rośnie, jest to związane z postępem robót budowlanych nowej realizacji mostu na Wiśle, który poprzez bezpośrednie połączenie z autostradą A1 znacznie przybliży Kwidzyn do Trójmiasta - zaznacza Alicja Kozakiewicz.
Pierwsze firmy będą mogły wprowadzić się do parku w pierwszym półroczu 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Kwidzyn buduje park dla inwestorów