Kwieciński: transfer z OFE do IKE dokona się 1 lipca

  • PAP
opublikowano: 06-11-2019, 20:34

Transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne dokona się 1 lipca 2020 r., mówił w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że pierwsze miesiące przyszłego roku to czas decyzji, czy chcemy przekazać pieniądze zgromadzane w OFE do ZUS.

Jerzy Kwieciński
Zobacz więcej

Jerzy Kwieciński fot. Tomasz Pikuła

Jak wskazał podczas środowej konferencji Kwieciński, kluczowym momentem jest początek 2020 r. "Jeżeli ktoś chce, żeby pieniądze (zgromadzone w OFE - PAP) poszły nie do IKE, tylko trafiły do I filara, a ma taki wybór, to będzie musiał złożyć deklarację za pośrednictwem swojego operatora" - mówił. Będzie mógł to zrobić - jak zaznaczył - od 1 stycznia do 1 marca przyszłego roku.

Dodał, że jeżeli tego nie uczynimy, to pieniądze z OFE trafią domyślnie na nasze nowe konto w IKE, o czym zostaniemy poinformowani. Wskazał, że jest to decyzja nieodwołana. "To operacja jednorazowa. Tak mamy to zapisane w ustawie" - mówił.

Jak zaznaczył, "sam transfer z OFE do IKE dokona się 1 lipca".

Szef MR i MIiR przypomniał, że pieniądze w IKE będą mogły być dziedziczone. "Jeśli ktoś umrze, to te środki nie przepadną, tylko będą podlegały dziedziczeniu" - powiedział.

Wyjaśnił, że po osiągnięciu wieku emerytalnego dana osoba albo będzie mogła "rozłożyć sobie te środki, mieć je wypłacane w czasie, albo w całości wybrać". "Zachowujemy te zasady, które obowiązują w tej chwili w stosunku do IKE" - mówił.

Kwieciński wskazał, że przyjęty w środę przez rząd projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł.

Jest to budowa nowego systemu emerytalnego, jak mówił, na który docelowo będzie składała się emerytura z ZUS, oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych lub Pracowniczych Programów Emerytalnych, a także z prywatnej części kapitałowej, czyli właśnie z nowych IKE.

Minister zwrócił uwagę, że środki zgromadzone na działających obecnie Indywidulanych Kontach Emerytalnych czy Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego są stosunkowo niewielkie, a zarejestrowanych w nich niespełna 1 mln Polaków.

Kwieciński poinformował, że projektowana ustawa wejdzie w życie w styczniu 2020 r.

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu rządu, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe; Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK); Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IKE