Ładniejszy park i czystsza woda

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Miasto otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej na rewaloryzację miejskiego parku i budowę sieci wodno-kanalizacyjnej w dzielnicy północnej.

Dotowane z unijnej kasy żyrardowskie inwestycje ruszą na jesieni. Prace w parku będą polegały m.in. na odtworzeniu istniejących dawniej cieków wodnych, wybudowaniu ścieżek parkowych i szaletu oraz wymianie starego ogrodzenia na nowe.

W ramach inwestycji powstanie również amfiteatr, plac zabaw dla dzieci i drewniana altanka i fontanna. W parku wstawione będą nowe ławki, oświetlenie i system monitoringu wizyjnego. Za unijne pieniądze zostaną również wyremontowane elewacje Muzeum Mazowsza Zachodniego.

Druga unijna dotacja przyczyni się do rozbudowy i poprawy miejskiego systemu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Użytkownikami wybudowanej sieci wodno-kanalizacyjnej będą mieszkańcy północnej części Żyrardowa, z ulic: Podmiejskiej, Chłodnej, Witosa, Misakowskiego, Migdałowej, Ciepłej i Zamkniętej. Żyrardów otrzymał na razie, dofinansowanie z Unii na dziesięć inwestycji.

Właśnie zakończyły się pierwsze etapy rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego, przebudowy ulicy Łukasińskiego oraz budowy kanalizacji sanitarnej w osiedlu Leśna. Rozpoczęła się również realizacja projektu Żyrardowa i Jaktorowa.

Wartość inwestycji wynosi 94 mln zł. W jej ramach na terenie Żyrardowa zbudowana będzie sieć kanalizacyjna w kilku osiedlach, kolektor sanitarny i dwa kolektory deszczowe. Zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków, rozbudowana sieć wodociągowa, ujęcie wody i stacja uzdatniania. Realizacja projektu pozwoli miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej na likwidację zanieczyszczeń środowiska naturalnego i poprawę parametrów oczyszczania ścieków — do standardów UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu