Lafarge chce przejąć kopalnie kruszyw

Anna Bytniewska
22-11-2001, 00:00

W ciągu 3-4 lat francuski koncern Lafarge zamierza zwiększyć produkcję kruszyw w Polsce do 10 mln ton. Chce w ten sposób przygotować się do rozpoczęcia programu budowy autostrad.

Francuski Lafarge zamierza rozwijać segment kruszyw w Polsce. Firma zamierza zwiększyć ich produkcję do 10 mln ton w ciągu 3-4 lat. Obecnie pozyskuje ich 2,5 mln ton rocznie. W sferze jej zainteresowań znajdują się przede wszystkim spółki wydobywające piasek i żwir. Ponieważ są to głównie firmy państwowe, koncern myśli o wzięciu udziału w ich prywatyzacji.

Przedstawiciele koncernu nie chcą jednak ujawnić skali zaangażowania w rynek kruszyw. Dyplomatycznie zapewniają, że uważnie przyjrzą się potencjalnym celom.

— Nie chcę podawać ani wartości przyszłych inwestycji, ani nazw podmiotów, którymi jesteśmy zainteresowani. Dopiero analiza rynku pozwoli nam sprecyzować plany inwestycyjne — mówi Uwe Roth, dyrektor generalny ds. betonu i kruszyw Lafarge w Polsce.

Inwestując w kruszywa, Lafarge przygotowuje się do sytuacji, kiedy ruszy w Polsce program budowy autostrad. Koncern jest już zaangażowany w działania lobbingowe na rzecz budowy szybkich dróg — oczywiście o nawierzchni betonowej.

Lafarge ma w Polsce siedem zakładów produkujących kruszywa i jedną przesypownię kruszyw. Wśród nich koncern posiada m.in. spółkę joint venture z Farm Agro Plantą, firmą o polskim kapitale. W 2000 roku Lafarge sprzedał 1,9 mln ton kruszyw.

Lafarge Cement natomiast od 1 stycznia 2002 roku zaprzestanie przeróbki żużlu w byłej Cementowni Wierzbica. Zakład zostanie zlikwidowany. Obecnie dyrekcja szuka podmiotów zainteresowanych kupnem bądź wydzierżawieniem nieruchomości i urządzeń.

— Powodem wcześniejszego niż planowano zaprzestania przeróbki żużlu jest spadek sprzedaży cementu. Wynika to z trudności, jakie przeżywa branża budowlana — mówi Ewa Konarska, dyrektor zakładu.

Wierzbica miała przerabiać żużel dla Cementowni Małogoszcz jako surowiec do produkcji cementu. Na początku 2001 r. pracowały w niej 264 osoby. Obecnie zatrudnia już tylko 31 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lafarge chce przejąć kopalnie kruszyw