Lafarge zainwestuje mniej

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 17-09-2008, 00:00

Sześć firm wyda w pomorskiej strefie 700 mln zł. Sęk w tym, że jest wśród nich Lafarge, który obiecywał miliard…

Limity emisji CO2 ograniczyły plany francuskiego producenta cementu

Sześć firm wyda w pomorskiej strefie 700 mln zł. Sęk w tym, że jest wśród nich Lafarge, który obiecywał miliard…

Sześć firm wejdzie wkrótce do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), która ogłosiła już przetargi na wydanie dla nich zezwoleń.

— Zainwestują one ponad 700 mln zł i stworzą 1300 miejsc pracy — twierdzi Teresa Kamińska, prezes PSSE.

Twarda rzeczywistość

Wśród tych firm jest Lafarge Cement. O projekcie było głośno, pomorska strefa została specjalnie poszerzona o 100 ha w Barcinie w pobliżu Cementowni Kujawy, bo francuski inwestor zapowiadał budowę nowej linii technologicznej do produkcji cementu za 320-350 mln EUR (1,07-1,17 mld zł).

— Spółka ograniczyła projekt do 400 mln zł ze względu na limity emisji dwutlenku węgla po 2012 r. Projekt w ogóle zawisł na włosku, bardzo realny był wybór Ukrainy, w której nie ma limitów. Jednak, o ile firma wejdzie do strefy, a teraz znowu musi się na to zgodzić rząd, projekt trafi do Polski. A za kilka lat koncern zdecyduje się na kolejne etapy inwestycji —twierdzi osoba, która brała udział w negocjacjach.

Już w kwietniu, gdy "PB" po raz pierwszy informował o planach Francuzów, Luc Callebat, prezes spółki, zaznaczał, że inwestycja zależy od wejścia do strefy ekonomicznej oraz zasad emisji dwutlenku węgla.

Tektura i jachty

Kolejny projekt w pomorskiej strefie realizuje grupa Mondi.

— We wtorek zezwolenie odebrał Mondi Packaging Świecie. To już drugi projekt tej grupy w ostatnim czasie. Pod koniec ubiegłego roku Mondi odebrał zezwolenie na inwestycję za 836 mln zł — mówi Teresa Kamińska, prezes PSSE.

"PB" informował o dalszych planach Mondi w lipcu. Firma z grupy zastanawiała się nad budową kartonażowni za 144 mln zł. Dzięki temu projektowi utrzyma 249 i stworzy 10 nowych miejsc pracy.

— Ponadto Warmus Investment, producent materiałów budowlanych i jachtów, wyda 15 mln zł. Do strefy wejdą też Univerpal, producent palet drewnianych, oraz dwóch producentów materiałów z tworzyw sztucznych — dodaje Teresa Kamińska.

Pomorska SSE kończy też negocjacje z dwoma dużymi inwestorami: producentem środków transportu i firmą logistyczną. Tu jeszcze nie ruszyły jednak przetargi na wydanie zezwoleń.

— Mamy 20 najemców w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym im. Profesora Hilarego Koprowskiego, w tym takich gigantów jak ThyssenKrupp Krause czy Zensar Technologies, oraz mnóstwo rodzimych innowacyjnych firm. Kierujemy naszą ofertę do polskich naukowców, którzy dziś realizują się za granicą. Mam nadzieję, że zachęcimy ich do powrotu z USA, Europy Zachodniej czy Australii — twierdzi Teresa Kamińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu