Lagarde chce kontynuować politykę Draghiego w EBC

  • PAP
opublikowano: 04-09-2019, 12:22

Kandydatka na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde zadeklarowała w środę w Parlamencie Europejskim kontynuację polityki walutowej dotychczasowego szefa EBC Mario Draghiego.

Lagarde została w lipcu nominowana przez szefów państw i rządów krajów UE do objęcia prezesury EBC. Mandat Draghiego kończy się 31 października. Zanim była dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) będzie mogła go zastąpić, musi dostać rekomendację PE. W środę w Brukseli Francuzka odpowiadała na pytania eurodeputowanych z komisji ds. gospodarczych i monetarnych.

Christine Lagarde i Mario Draghi
fot. Bloomberg

Jak podkreślała Lagarde, gdyby w reakcji na kryzys EBC po 2014 roku nie zareagował w sposób innowacyjny i elastyczny, gospodarka unijna byłaby o 2 proc. mniejsza. W ramach niestandardowych środków polityki pieniężnej w marcu 2015 roku EBC zaczął kupować aktywa od banków komercyjnych. Celem tego działania, nazywanego także luzowaniem ilościowym, jest podtrzymywanie wzrostu gospodarczego w całej strefie euro i doprowadzenie inflacji z powrotem do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc.

"Zatrudnienie w strefie euro zwiększyło się. Od 2013 roku przybyło 11 mln miejsc pracy, ponieważ działania EBC podniosły zaufanie rynku do otoczenia biznesowego. Jeśli zostanę zatwierdzona jako nowa prezes EBC będę trzymać się tych samych zasad. Będę kontynuować to zaangażowanie, które wynika z mandatu EBC, ale też wykorzystując elastyczność, by dostosowywać się szybko do nowych zmian, które następują i nastąpią" - zapowiedziała Lagarde.

Jak zaznaczyła gospodarki strefy euro nadal stoją przed krótkookresowym ryzykiem, natomiast inflacja jest na zbyt niskim poziomie, poniżej zakładanych celów. Jej zdaniem potrzebna jest polityka, która przywróciłaby inflację blisko, ale poniżej 2 proc. Zgodnie z lipcowymi danymi Eurostatu inflacja w strefie euro zwolniła do poziomu 1 proc.

W zeszłym miesiącu Draghi zasygnalizował, że wraz z nadciąganiem chmur nad europejską gospodarkę i rosnącymi obawami przed protekcjonizmem USA, słabością rynków wschodzących i możliwością chaotycznego brexitu, na stole mogą pojawić się nowe bodźce stymulujące niską inflację.

Lagarde mówiła, że trzeba uważać na negatywne skutki uboczne niestandardowych polityk uwzględniając przy tym potencjalne konsekwencje dla zwykłych ludzi.

"Mamy globalne otoczenie niskich stóp procentowych i niskiej inflacji. To jest zmartwieniem dla wszystkich banków centralnych, nie tylko dla EBC. Banki centralne muszą lepiej zrozumieć dynamikę inflacji. Trzeba uwzględnić nowe instrumenty, np. wsparcie bilansowe czy niekonwencjonalne elementy polityki monetarnej, czy są one wystarczające na nowe zadania, które przed nami stoją" - podkreśliła kandydatka.

Po przesłuchaniu, jeszcze w środę wieczorem europosłowie będą głosowali nad rekomendacją dla całej izby, czy PE powinien poprzeć nominację Lagarde. Głosowanie plenarne nad jej kandydaturą jest planowane podczas wrześniowej sesji PE.

Christine Lagarde od 2011 roku stała na czele MFW. Wcześniej pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym zajmowała stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Jego opinia nie jest wiążąca dla Rady Europejskiej, ale jest ważna dla legitymacji demokratycznej kandydata lub kandydatki, ponieważ wydaje ją demokratycznie wybrany organ UE. Jeśli Lagarde otrzyma stanowisko, będzie pierwszą kobietą na czele EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane