Lagarde: EBC będzie kontynuował QE pomimo werdyktu w Niemczech

opublikowano: 19-05-2020, 08:03

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego dała do zrozumienia, że nie zamierza on przerywać zakupów obligacji w ramach programu ilościowego luzowania polityki monetarnej (QE) po tym jak niemiecki Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jego legalność.

- Nie martwię się o to wcale, ani o program dotyczący pandemii, ani poprzedni program, w ramach którego Eurosystem kupuje obligacje od 2015 roku – powiedziała Lagarde w wywiadzie dla europejskich gazet. – Jesteśmy nieporuszeni jeśli chodzi o realizację naszego celu stabilności cen – dodała.

Christine Lagarde, fot. Bloomberg
Christine Lagarde, fot. Bloomberg
None
None

Wcześniej w tym miesiącu niemiecki Trybunał Konstytucyjny podważył legalność programu zakupów obligacji przez EBC uruchomionego w 2015 roku. Dał bankowi centralnemu eurolandu trzy miesiące na uzasadnienie tych działań. Zagroził wycofaniem się z programu Bundesbanku, który musiałby wówczas sprzedać zakupione już obligacje.

Lagarde dała do zrozumienia, że zmuszenie Bundesbanku do wycofania się z udziału w QE nie jest możliwe.

- Każdy narodowy bank centralny w strefie euro jest niezależny i nie może dostawać instrukcji od rządów. Tak zapisane jest w Traktacie – podkreśliła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane