Czytasz dzięki

Lagarde: EBC ma czas na ocenę skuteczności bodźca

opublikowano: 08-07-2020, 08:50

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego stwierdziła, że na kolejnym posiedzeniu władz monetarnych utrzymany zostanie dotychczasowy kierunek polityki, po tym jak jego potężny bodziec ratunkowy pomógł uspokoić rynki.

W jej opinii, środki podjęte w wyniku pandemii „pokazały swoją skuteczność”. 

Christine Lagarde
Zobacz więcej

Christine Lagarde Bloomberg

Zrobiliśmy tak wiele, że mamy dość czasu, aby dokładnie ocenić dane ekonomiczne -  powiedziała Lagarde.

Takie jej stanowisko sugeruje, że EBC przeszedł w tryb oczekiwania i obserwacji wyników dotychczasowych działań i ich wpływu na odzysk gospodarki. 

Lagarde odniosła się również do kwestii związanych z ekologią. Powiedziała, że instytucja chce „zbadać każdą dostępną drogę w celu przeciwdziałania zmianom klimatu”, co może obejmować zbadanie „bardziej ekologicznych” zmian we wszystkich operacjach banku centralnego, w tym w zakupach aktywów.

Za nieco ponad tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie EBC, pierwsze po tym jak instytucja zwiększyła prawie dwukrotnie wielkość programu skupu aktywów do 1,35 bln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane