Czytasz dzięki

Lagarde: Europa nie może opóźniać funduszu ratunkowego

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-10-2020, 08:02

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego uważa, że Europa nie może opóźniać wdrożenia funduszu ratunkowego, z którego środki mają posłużyć walce ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, informuje Reuters.

W jej opinii, powinna też debatować nad stworzeniem stałego narzędzia fiskalnego dla bloku wspólnej waluty.

Christine Lagarde
fot. Bloomberg

Celem Komisji Europejskiej jest umożliwienie dystrybucji tych środków na początku 2021 r. i ten harmonogram musi zostać dotrzymany – powiedziała Lagarde w wywiadzie dla dziennika „Le Monde”.

Wartość programu, nazwanego ratunkowym lub naprawczym szacowana jest na przynajmniej 750 mld EUR.

Europejscy liderzy spierają się o szczegóły wieloletniego programu dotacji i pożyczek o nazwie Next Generation EU, zwiększając ryzyko, że gotówka nie dotrze na czas do krajów, które najbardziej ucierpiały.

Mam nadzieję, że odbędzie się również debata na temat wspólnego narzędzia budżetowego dla strefy euro, służymy w tym celu pełnym naszym doświadczeniem – dodała szefowa EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane