Lagarde: MFW nie gra niewypłacalnością Grecji

opublikowano: 04-04-2016, 07:50

Szefowa MFW Christine Lagarde określiła jako „nonsens” sugestie, że Fundusz chce pchnąć Grecję w kierunku niewypłacalności aby zmusić ją do zawarcia porozumienia na swoich warunkach.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy prowadzi negocjacje w dobrej wierze, nie stosuje gróźb, nie komunikujemy się przez przecieki – napisała Lagarde w liście do premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa.

Christine Lagarde, fot. Bloomberg
Christine Lagarde, fot. Bloomberg

To reakcja na publikację przez Wikileaks transkrypcji dyskusji w MFW dotyczących negocjacji w sprawie pomocy Grecji. Jeden z jej uczestników mówi, że kryzys może umożliwić wymuszenie na niej porozumienia. Grecja zareagowała na publikację Wikileaks żądaniem wyjaśnień, sugerując iż MFW może rozmyślnie przedłużać negocjacje dopóki krajowi nie skończą się pieniądze, co zmusiłoby go do uległości.
Lagarde powiedziała, że „incydent” z wyciekiem spowodował iż miała ona obawy, czy możliwe jest osiągnięcie postępu w negocjacjach. Zdecydowała jednak, że zespół MFW wróci do Aten aby je prowadzić. Podkreśliła jednocześnie, że do porozumienia „wciąż jest daleka droga”.

W ubiegłym roku Grecja zawarła porozumienia w sprawie wielomiliardowej pomocy z Unia Europejską i MFW, co pozwoliło jej uniknąć bankructwa i wyjścia z eurolandu. W przyszłym tygodniu mają znów ruszyć rozmowy między Grecją, UE i MFW w sprawie realizacji pomocy finansowej, oceniające postępy kraju we wprowadzaniu reform oszczędnościowych. Od pozytywnej oceny zależy udostępnienie dalszych pieniędzy dla Grecji. Od stycznia dwukrotnie zawieszano rozmowy w związku z nieporozumieniami dotyczącymi szacowanego w 2018 roku deficytu budżetowego Grecji, a także zarządzania tzw. złymi długami oraz reformami emerytalnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane