Lagarde: Moja mantra to "utrzymać kurs"

skib/, Bloomberg
opublikowano: 20-01-2023, 13:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde stwierdziła w piątek, że instytucja nie odpuści w walce z inflacją, nawet jeśli skok cen osiągnął swój szczyt. Ostrzegła też przed wydatkami na tarcze antyinflacyjne - podał Bloomberg.

Alex Kraus/Bloomberg

“Nie możemy schodzić z kursu, który był w 2022 r.” - podkreśliła szefowa EBC. Jak dodała, jej mantrą dla polityki monetarnej w Europie jest hasło “utrzymać kurs”.

Lagarde ostrzegła zarazem, że EBC podejmie konkretne działania, jeśli inflację będą podsycały nadmierne wydatki rządów na osłony dla gospodarstw domowych i firm przed kryzysem energetycznym.

“Mam nadzieję, że polityka fiskalna w 2023 r. nie będzie funkcjonowała w sprzeczności do monetarnej” - powiedziała. “Nie musimy robić więcej, niż jest to konieczne” - zaznaczyła.

Niektórzy przedstawiciele EBC, w tym Lagarde, są przekonani, że nie należy spowalniać tempa podwyżek stóp procentowych. Klaas Knot z Rady Prezesów EBC sygnalizuje stopniowe podwyższanie stóp o 50 pkt. bazowych w nadchodzących miesiącach. Wyceny pokazują jednak, że rynki spodziewają się wolniejszego tempa wzrostu stóp i niższej krańcowej stopy w obecnym cyklu podwyżek.

W grudniu 2022 r. inflacja cen konsumpcyjnych w strefie euro wyniosła 9,2 proc. rok do roku, wyhamowując z 10,1 proc. w listopadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane