Lagarde: polityka monetarna EBC nie jest „na autopilocie”

opublikowano: 24-01-2020, 09:23

Szefowa EBC Christine Lagarde ostrzegła inwestorów, aby nie zakładali, że obecna polityka monetarna jest ustalona na najbliższą przyszłość z powodu rozpoczynającego się jej przeglądu.

- Ci, którzy myślą, że jest na autopilocie, powinni wiedzieć, że to śmieszne. Popatrzmy na fakty. Popatrzmy jak zmienia się gospodarka – powiedziała Lagarde podczas Forum Ekonomicznego w Davos.

W czwartek Europejski Bank Centralny ogłosił pierwszy od 2003 roku przegląd celu inflacyjnego i narzędzi polityki monetarnej. Ma trwać do grudnia. Większość analityków uważa, że wobec stabilizacji europejskiej gospodarki i uruchomienia działań stymulacyjnych, zmiana polityki EBC w nadchodzących miesiącach jest mało prawdopodobna. Rynki nie uwzględniają w cenach zmiany stóp w eurolandzie przynajmniej do połowy 2021 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane