Lane: EBC musi ostrożnie reagować na inflację

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 18-02-2022, 15:02

Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł przed zbyt przesadną reakcją na wysoką inflację, co może ponownie doprowadzić do zbyt słabiej presji cenowej, informuje Bloomberg.

Philip Lane
Philip Lane
fot. Alex Kraus/Bloomberg

Lane podkreślił, że jak we wszystkim, konieczny jest zdrowy rozsądek i umiar. Uważa, że zagrożeniem jest zarówno zbyt agresywne przeciwdziałanie inflacji, jak i jej bagatelizowanie.

Istotne jest zapobieganie nadmiernemu zacieśnieniu polityki pieniężnej, które w średnim okresie spycha inflację poniżej celu 2 proc. Ale równie niebezpieczne jest niedostateczne reagowanie na dowody wskazujące na zagrożenie ze strony trwałego charakteru wysokiej inflacji – powiedział Lane.

W opinii ekonomisty, stabilizacja inflacji na poziomie około 2 proc. w średnim okresie pozwoliłaby na „stopniową normalizację” polityki pieniężnej. Najnowsze odczyty sugerują, że ta stabilizacja ma miejsce, i że obecnie wysoka inflacja nie będzie się utrzymywać.

Jeśli chodzi o pilność, myślę, że stopniowość w postępowaniu ma sens – powiedział Lane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane