Łapanie dołka na GPW

Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 20-06-2018, 19:58
aktualizacja: 20-06-2018, 19:59

Po dwóch dniach mocnego reagowania na powrót obaw o globalną wojnę celną i osłabienie złotego GPW dojrzała do korekty.

WIG20, wspierany lepszym od obaw zakończeniem wtorkowego handlu na Wall Street i oczekiwaną zwyżką w Europie, zaczął  dzień o godziny szybkiej zwyżki, która podniosła wartość indeksu o ponad 2 procent. W efekcie już po pierwszych sześćdziesięciu minutach wykres indeksu znalazł się w rejonie 2165 pkt., co równało się z odrobieniem całości wczorajszych strat. Wadą ruchu była wielkość obrotu, która wskazywała na pojawienie się w grze inwestorów łapiących dołek i ledwie odsunięcie się podaży na wyższe poziomy.

Kolejne godziny zdominowała mniej lub bardziej stabilna i senna konsolidacja, która znalazła wyczerpanie w finałowej godzinie rozdania. Skromny impuls spadkowy z Wall Street powiększył dystans z jakim GPW operowała dziś wobec umiarowych wzrostów na rynkach bazowych i w finale zredukowała dzienną zwyżkę WIG20 do 1,6 procent. Sesja zakończyła się skromnym na tle wyniku procentowego obrotem, który w WIG20 wyniósł ledwie 547 mln złotych. Warto odnotować próbę wyrwania się rynku z zależności od kondycji złotego, który stale nie pomagał bykom. Zmienna walutowa była najważniejszym elementem ostatniej przeceny i wyczerpania korekcyjnego wzrostu, jaki pojawił się na GPW w pierwszej połowie czerwca. Rozdanie ma jeszcze jeden pozytywny element, którym jest osłabienie wczorajszego sygnały przekroczenia przez WIG20 progu bessy, gdy indeks znalazł się przeszło 20 procent niżej od szczytu w rejonie 2650 pkt.

Powrót nad poziom, który stanowi granicę pomiędzy bessą i korektą sprzyja szukaniu swojej szansy przez graczy zachęconych głębokością przeceny i liczących na wyczerpanie spadków po 20-procentowym cofnięciu. Stale warto jednak podchodzić z szacunkiem do korelacji WIG20 z kondycją złotego. W ostatnich tygodniach niemal każda próba umocnienia WIG20 i wyczerpania przeceny rozbijała się właśnie o relację złotego z dolarem i pierwsze dwie sesje tygodnia brutalnie przypomniały o zależności warszawskich blue chipów od słabości złotego.  

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane