Lasy Państwowe zarabiają gorzej

  • Emil Górecki
opublikowano: 24-06-2013, 00:00

Leśnicy mają wkrótce zwiększyć podaż drewna i pomóc ministrowi Rostowskiemu łatać dziurę w budżecie

Ubiegłoroczne przychody Lasów Państwowych (LP) były o 1,5 proc. niższe niż w 2011 r. — wyniosły 7,355 mld zł. W strukturze przychodów widać zmniejszony popyt na drewno. W 2011 r. LP sprzedały go za 6,567 mld zł, a w ubiegłym — za 6,355 mln zł. Leśnicy ponieśli ponad 7 mld zł kosztów. Z powodu niższych cen drewna zysk netto wyniósł 259,6 mln zł i był ponad trzy razy niższy od zanotowanego w 2011 r. (829 mln zł). Kwota zapłaconego podatku dochodowego to 42,4 mln zł.

JEDEN Z DZIESIĘCIU:
 Wśród postulatów, które przedstawiali przedsiębiorcy z branży drzewnej Adamowi Wasiakowi, dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, była możliwość zawierania wieloletnich umów na dostawę surowca. W tym roku leśnicy zawarli 652 takie umowy — skorzystał z nich co dziesiąty kupujący drewno. [FOT. WM]
JEDEN Z DZIESIĘCIU: Wśród postulatów, które przedstawiali przedsiębiorcy z branży drzewnej Adamowi Wasiakowi, dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, była możliwość zawierania wieloletnich umów na dostawę surowca. W tym roku leśnicy zawarli 652 takie umowy — skorzystał z nich co dziesiąty kupujący drewno. [FOT. WM]
None
None

Dokąd pieniądze

Na koniec maja wszystkie jednostki LP (łącznie z funduszem leśnym oraz funduszem lasów niepaństwowych [nie do dyspozycji LP] miały na rachunkach bankowych 2,1 mld zł.

— LP są organizacją samofinansującą się. Pieniądze są niezbędne do finansowania prac zakresu pozyskania i zrywki drewna. Na inwestycje, jak budowa dróg czy obiektów małej retencji [zabezpieczających przed powodzią — red.], w tym roku zaplanowaliśmy 1,3 mld zł. Musimy również finansować ochronę lasów. W ostatnich latach obserwujemy więcej powodzi, okiści [ciężkiego śniegu niszczącego drzewa — red.] i huraganów. Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem liczby pożarów. Usuwanie ich skutków również wiąże się z ponoszeniem bardzo dużych nakładów — wylicza Anna Malinowska, rzeczniczka LP.

Ministerstwo Środowiska chce, by jeszcze w tym roku została uchwalona nowa ustawa o lasach. W proponowanych zapisach nie daje możliwości objęcia zysków LP ze sprzedaży drewna podatkiem CIT. To nie oznacza jednak rezygnacji z wykorzystania przez państwo funduszy zgromadzonych przez leśników.

— Proponujemy zrównanie podatku leśnego od lasów ochronnych z podatkiem od lasów gospodarczych, dzięki temu na rzecz gmin LP zapłacą o 60 mln zł więcej niż dotychczas. Dla wielu samorządów będzie to znaczący zastrzyk. W ustawie znajdą się jeszcze zapisy, które pozwolą w większym stopniu korzystać z funduszy LP budżetowi państwa — mówi Janusz Zaleski, podsekretarz stanuw Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody.

Rozmowy o przyszłości

Organizacje przedsiębiorców właśnie rozpoczęły konsultacje z leśnikami w sprawie zasad sprzedaży drewna na przyszły rok. Problem w tym, że nie potrafią wypracować wspólnego stanowiska i postulują często różne rozwiązania — czasem niemożliwe do wprowadzenia. Dla przykładu, kilka lat temu, kiedy pula drewna dla stałych odbiorców wynosiła 80 proc. całkowitej podaży, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że to ograniczenie konkurencji i nakazał zmianę proporcji. Od dwóch lat LP znów zwiększają tę pulę, narażając się urzędowi, który właśnie prowadzi kontrolę zasad sprzedaży drewna.

Przedsiębiorcy alarmują, że coraz większy popyt z Niemiec wpływa na osiągane na przetargach ceny drewna, szczególnie zauważalne w nadleśnictwach nadgranicznych. Od początku roku do 10 maja firmy zagraniczne kupiły bezpośrednio z LP 805,8 tys. m sześc. surowca. To 5,1 proc. całej sprzedanej puli. Jednak ani LP, ani Ministerstwo Środowiska nie widzą możliwości ograniczenia eksportu.

TRZY PYTANIA DO JANUSZA ZALESKIEGO, PODSEKRETARZA STANU W MINISTERSTWIE ŚRODOWISKA

Zwiększymy podaż drewna

1 „PB”: Od kilku lat niezadowolenie przemysłu drzewnego z zasad zakupu surowca z Lasów Państwowych (LP) rośnie. Czy wypracowanie optymalnego systemu nie jest możliwe?

Janusz Zaleski: Sprzeczność między dominującym na rynku dostarczycielem, który chce godziwie zarobić, a przedsiębiorcami, którym zależy na jak najtańszym surowcu, jest oczywista. Jednak proces ulepszania systemu postępuje. Dzisiejsze rozwiązania są znacznie lepsze od tych sprzed kilku lat. Jest w nich wiele elementów, o które przemysł zabiegał, jak specjalna pula drewna dla firm realizujących nowe inwestycje, zwiększenie puli dla firm z historią zakupów czy możliwość zawierania umów wieloletnich.

2 Przedsiębiorcy uważają, że brak przejrzystości procedur sprzedaży i jawności nazw kupujących doprowadziły do znacznego wzrostu cen i zagrażają konkurencji. Pół roku temu na ujawnianie kupujących zgodziły się nawet LP, jednak tego nie wprowadzono. Dlaczego?

Problemem jest zachowanie tajemnicy handlowej i ochrona danych osobowych, a nie niechęć leśników. System internetowy sprzedaży drewna powstał w odpowiedzi na zarzuty wobec poprzedniego, kiedy sprzedaż prowadzili nadleśniczy. System internetowy odcina od bezpośredniego kontaktu kupujących i sprzedającego. Nie uważam, że to źle, choć zgadzam się, że powinien iść w kierunku większej jawności.

3 Jak będzie wyglądać pozyskanie drewna w przyszłości? Branża drzewna jest chętna kupować znacznie więcej surowca, niż obecnie jej się oferuje.

W przygotowywanej ustawie o lasach etat drewna do pozyskania [określona ilość możliwa do pozyskania w dziesięcioleciu — red.] będzie określany tylko dla surowca z drzewostanu dojrzałego. Surowiec pochodzący z wiatrołomów, śniegołomów czy cięć sanitarnych młodych lasów nie będzie tej ilości uszczuplał, jak to się działo do tej pory. To spowoduje znaczący wzrost podaży w najbliższych kilku latach. Bez szkody dla przyrody z obecnego poziomu 35 mln m.sześc. w kilka lat dojdziemy do 42-45 mln m.sześc. Mam nadzieję, że popyt na drewno się utrzyma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane