Latem można się uczyć taniej

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 18-06-2012, 00:00

Kursy językowe: Zaliczenie semestru nauki angielskiego w tydzień? To możliwe. Nie tylko na zagranicznych kursach

Letni kurs angielskiego za granicą czy w kraju? Pierwsze rozwiązanie, choć skuteczne, wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego jego wybór trzeba dobrze przemyśleć.

— Kursy za granicą mają szybko poprawić umiejętności komunikacji w obcym języku. Aby zapewnić sobie maksymalną korzyść z nauki za granicą, najlepiej wybrać szkołę, która oferuje po lekcjach językowych rozmaite zajęcia dodatkowe dające uczestnikom okazje do mówienia w obcym języku. Warto również zwrócić uwagę, żeby w otoczeniu nie było zbyt wielu rodaków i okazji mówienia po polsku — podpowiada Karolina Bekker z Centrum Języków Obcych Archibald.

Z tego też względu Małgorzata Marczak z Centrum Językowego Berlitz radzi, aby na kursy za granicą wybierały się osoby z przynajmniej średniozaawansowaną znajomością języka.

— Słuchacze kursów poniżej tego poziomu nie skorzystają z nich w należytym stopniu, nie „zanurzą się” w języku i środowisku obcojęzycznym tak, jakby mogli, gdyby lepiej go znali — uważa Małgorzata Marczak.

Polska alternatywa

Podczas wakacji można się uczyć także w kraju. Letnia oferta jest nie tylko bogata, ale i tańsza niż w roku szkolnym. Wakacyjne kursy intensywne są zorganizowane tak, aby w krótkim czasie osiągnąć jak najlepsze efekty.

— Duże natężenie zajęć i codzienny kontakt z językiem są dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które mają problemy z nauką języka, przełamaniem bariery komunikacyjnej, jak również dla tych, które nie chcą lub nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na naukę w innym czasie. Wakacyjna oferta jest bardzo atrakcyjna finansowo. W naszej szkole są kursy już od 229 zł. Słuchacze mogą skorzystać z licznych zniżek, licytacji cen, bezpłatnych warsztatów tematycznych, konwersacji z native speakerem lub indywidualnych konsultacji z metodykiem — wylicza Iwona Święcka, dyrektor metodyczny szkoły TFLS.

W Archibaldzie szczególnym powodzeniem w wakacje cieszą się kursy intensywne i konwersacje indywidualne i grupowe. Zwłaszcza, że ceny latem spadają nawet o 50 proc.

— Najintensywniejszy kurs to pięć dni po trzy godziny lekcyjne w tygodniu. W ten sposób przez miesiąc wakacji można zrealizować nawet cały semestr nauki. Zależnie od pory dnia kurs kosztuje 1095 zł za 60 lekcji (rano i późnym popołudniem) lub 855 zł (inne godziny). Letnia oferta jest bardzo elastyczna, aby każdy słuchacz mógł dopasować terminy i długość kursu do swoich codziennych obowiązków lub planów wyjazdowych — mówi Katarzyna Bekker.

W ofercie szkoły są kursy ogólne, konwersacyjne i gramatyczne. Na koniec kursu lektor daje każdemu słuchaczowi wskazówki na dalszą naukę.

Bardzo intensywnie

„Całkowite zanurzenie” w języku jest możliwe nie tylko na kursach za granicą. Berlitz proponuje np. indywidualne zajęcia po 12 godzin dziennie przez minimum tydzień. Dzięki temu można w tym czasie pokonać cały poziom językowy. Kosztuje to około 8 tys. zł.

— Już po dwóch, trzech dniach słuchacz zaczyna myśleć w obcym języku. A programjest dostosowany do potrzeb słuchacza — informuje Małgorzata Marczak. Szkoła prowadzi też intensywne kursy grupowe, które trwają po dwie, trzy godziny dziennie przez dwa lub trzy tygodnie. 30 godzin kosztuje około 780 zł. Do wyboru jest 12 specjalizacji, m.in. angielski w negocjacjach, dla HR, dla handlowców, księgowych, marketingowców.

— Mamy dwie grupy słuchaczy. Jedni uczą się na kursach semestralnych, a wakacje wykorzystują do dalszego podnoszenia znajomości języka. Inni korzystają z letnich promocji i urlop przeznaczają na dokształcenie — mówi Małgorzata Marczak.

Berlitz proponuje także półkolonie dla dzieci w wieku 6-11 lat. Nauka poprzez zabawę ma się odbywać od 9.30 do 13.15 od poniedziałku do piątku. Za 25 godzin lekcyjnych trzeba zapłacić 680 zł. Z kolei Archibald proponuje intensywny kurs dla młodzieży, który kładzie nacisk na swobodne posługiwanie się angielskim (trzy godziny lekcyjne przez dwa tygodnie; cena 495 zł). Wakacyjna oferta British Council to kursy intensywne „General English”. Są też zajęcia przygotowujące do egzaminów Uniwersytetu Cambridge i IELTS, a także bezpłatne konwersacje. Cena intensywnych kursów letnich w British Council jest niższa o około 10 proc. od opłaty za kursy całoroczne i wynosi 2100 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu