Lato w środku zimy

Bartosz Sawicki Kierwnik Departamentu Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 07-01-2016, 09:20

Najgorsze rynkowe demony z miesięcy letnich poprzedniego roku powracają na początku roku.

Niepodzielnie i całkowicie dominuje awersja do ryzyka. Indeksy mocno spadają, a kontrakty futures na S&P500 notują silne zniżki na sesji azjatyckiej. Ropa szuka nowego dna - i nie znajduje go powyżej 33 USD za baryłkę. Wyprzedawane są także pozostałe towary. Nawet gołębi wydźwięk protokołu z posiedzenia FOMC jest zbieżny z retoryką stojącą za wrześniową decyzją o odsunięciu startu cyklu. Przypomnijmy, że pesymizm Fed wywołał wtedy kolejną falę rynkowej paniki. Starania władz by zapanować nad paniką po pęknięciu bańki w 2015 roku są nieudolne. Obecny chaos na parkiecie w Szanghaju to w końcu pokłosie nietrafionych decyzji regulatorów z poprzednich miesięcy.

W takim środowisku waluty G-10 zachowują się podręcznikowo. Jen, dolar, frank i euro – defensywna czwórka jest najsilniejsza. Surowcowe trio - a zwłaszcza szczególnie zależny od gospodarki Chin duet AUD i NZD  - znajduje się w zdecydowanym odwrocie. Pod wielką presją znalazł się rzecz jasna świat emerging markets.  Złoty  (nie po raz pierwszy w ostatnich latach) stał się ofiarą nieobecności krajowych uczestników rynku. EUR/PLN został wywindowany ponad 4,35. Naszym zdaniem może być to dobra okazja do średnioterminowego kupna polskiej waluty.  EUR/USD nie zdołał z marszu przebić dołków 1,07 i powracał nad 1,08. Podaż powinna pojawiać się przy 1,0830.

Dzisiejsza sesja w przeciwieństwie do wczorajszej nie obfituje w ważne publikacje makroekonomiczne. W oczekiwaniu na jutrzejsze dane z rynku pracy USA, impulsy dla rynku walutowego nadal płynąć będą z giełd oraz rynku surowców.

Na koniec warto odnotować kilka najistotniejszych wydarzeń z wczorajszej sesji. Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC na którym podniesiono stopy procentowe potwierdził bardzo łagodne nastawienie władz monetarnych. Część decydentów obawia się zbyt niskiej inflacji i uważa, że decyzja o starcie cyklu ważyła się do ostatniej chwili. Stwierdzono też, że prognozy dla wzrostu obarczone są znacznym ryzykiem.

Wiceprezes Fed, Stanley Fisher, stwierdził natomiast,  że rynek spodziewa się zbyt małej liczby podwyżek stóp w 2016 roku (dwóch). Raport ADP wskazał na wyższy od konsensu przyrost zatrudnienia (ponad 250 tys.), co podnosi poprzeczkę oczekiwań przed jutrzejszymi publikacjami z rynku pracy. Indeks ISM dla usług utrzymuje się na wysokim pułapie łagodząc nieco obawy podsycane przez notujący recesyjne wartości wskaźnik dla przemysłu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki Kierwnik Departamentu Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane