Łatwiejsza droga od pomysłu do rynku

opublikowano: 15-11-2018, 22:00

1,3 tys. start-upów rozwinie innowacje z pomocą sześciu regionalnych ośrodków. PARP podpisuje umowy z tymi ostatnimi.

W przyszłym roku młode nowatorskie firmy będą mogły wziąć udział w programie inkubacyjnym „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Sześć ośrodków innowacji — składających się z funduszy inwestycyjnych, doświadczonych przedsiębiorców i uczelni wyższych — pomoże start-upom rozkręcić oryginalne projekty i opracować rentowne modele biznesowe. Dostaną na ten cel ponad 108 mln zł. Jedno partnerstwo może otrzymać wsparcie w wysokości od 12 do 22 mln zł. Pieniądze pochodzą z poddziałania 1.1.1 programu Polska Wschodnia.

Jak wynika z najnowszego raportu Global Entrepreneurship Monitor, aż 80 proc. Polaków uważa, że założenie własnej firmy to dobra ścieżka kariery zawodowej. Natomiast ok. 70 proc. rodaków dostrzega w swoim otoczeniu szanse biznesowe.

— Polska ma potencjał, aby stać się hubem start-upów, które są istotnym ogniwem w budowie nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki — mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

W konkursie — organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) — wystartowało 12 ośrodków specjalizujących się w inkubacji i akceleracji firm. Rządowa agencja wybrała sześć. Działają w pięciu miastach — Olsztynie (Start-up Heroes), Białymstoku (Hub of Talents 2), Puławach (Wschodni Akcelerator Biznesu),Lublinie (Unicorn Hub oraz Idealist) i Rzeszowie (Start in Podkarpackie). PARP podpisała już umowy z większością tych instytucji. Ośrodki chcą rozwijać innowacje w takich sektorach jak żywność, przetwórstwo metali, energetyka, turystyka, medycyna, zdrowie, smart city, technologie informacyjno-komunikacyjne, transport, motoryzacja, lotnictwo, ekologia i budownictwo. Szanse na zakwalifikowanie się do programu inkubacji ma 1,3 tys. osób planujących uruchomić własny biznes. Natomiast na jego pomyślne zakończenie może liczyć 900 spółek gotowych do wejścia na rynek.

Start-upy dostaną wsparcie doradcze w dziedzinach księgowości, prawa, podatków i marketingu. Specjaliści pomogą im rozwinąć pomysły pod kątem technologicznym i biznesowym, a także opracować strategie rozwoju i analizy rynkowe. Najlepsze spółki, które ukończą program inkubacji, będą mogły powalczyć o dotacje na wdrożenie swoich pomysłów. Każdy start-up ma szansę na grant w wysokości 1 mln zł.

— Platformy startowe dla nowych pomysłów to program wykraczający poza ramy dotychczasowego wsparcia start- -upów. Wyróżnia go kompleksowa oferta instytucji otoczenia biznesu, uczelni, doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów i władz samorządowych. Młodym firmom będzie łatwiej przejść od fazy pomysłu do gotowego modelu biznesowego, a na jego wdrożenie otrzymają wsparcie finansowe — zaznacza Małgorzata Oleszczuk, p.o. prezesa PARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy