LaVorgna: czas się martwić, ale nie czas na panikę

opublikowano: 05-12-2018, 16:56

Spłaszczenie krzywej rentowności obligacji USA jest powodem do zmartwienia, twierdzi Joseph LaVorgna z Natixis.

Krzywa rentowności obligacji USA jest najbardziej płaska od czerwca 2007 roku. Rentowność „dziesięciolatek” jest tylko ok. 10 pkt. bazowych wyższa niż obligacji 2-letnich.

- Krzywa rentowności niemal zawsze zapowiada kierunek trendu wzrostu, co oznacza, że kiedy staje się płaska, z pewnym opóźnieniem wzrost ma tendencję do spowolnienia. Odwrotnie się dzieje, kiedy krzywa staje się bardziej stroma – powiedział LaVorgna w CNBC.

Podkreślił, że choć są powody do zmartwienia, to nie ma co wpadać w panikę. Zwrócił uwagę, że sygnał recesyjny wysyłany przez spread między obligacjami 2- i 10-letnimi wyprzedza zmiany w trendzie gospodarki o ok. 16 miesięcy, a nawet dłużej. Zastrzegł, że zmiana retoryki Fed może już wkrótce spowodować większą stromiznę krzywej rentowności.

18-19 grudnia odbędzie się posiedzenie FOMC, na którym prawdopodobnie dojdzie do kolejnej w tym roku podwyżki stóp. Opublikowane zostaną także projekcje dotyczące polityki monetarnej w przyszłym roku, z których rynek będzie mógł odczytać czy bank centralny chce być postrzegany jako bardziej „gołębi”, czy „jastrzębi”.

- Nic nie jest przesądzone. Krzywa nie wskazuje, że recesja jest nieuchronna. Mówi, że coś się może zdarzyć w przyszłości. To, co zrobi Fed, będzie miało kluczowe znaczenie, czy te obawy rynku się zrealizują – powiedział LaVorgna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu