Ławica została zablokowana

Arkadiusz Braumberger
opublikowano: 07-05-1999, 00:00

Ławica została zablokowana

LOT utrudnia szybki rozwój portu lotniczego w stolicy Wielkopolski

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie doszło do uruchomienia nowych połączeń LOT-u z Poznania. Tymczasem z badań marketingowych przeprowadzonych przez zarząd portu we Frankfurcie wynika, że z rejsów do Poznania korzystałoby około 70 tys. pasażerów rocznie.

Po publicznych zapewnieniach Jana Litwińskiego, prezesa PLL LOT (złożonych w połowie ubiegłego roku), że uruchomione zostaną nowe połączenia z Poznania do Londynu i Berlina, zarząd Portu Lotniczego Ławica w Poznaniu wiele sobie obiecywał. Daremnie. Zgodnie z oceną narodowego przewoźnika, takie połączenia nie byłyby rentowne.

Nie wykorzystana szansa

Krzysztof Pawłowski, prezes portu lotniczego w Poznaniu, jest wyraźnie zawiedziony decyzją zarządu PLL LOT. Jego zdaniem, dogodne połączenia lotnicze są kluczem do przyciągnięcia poważnych inwestorów.

Brak regularnych połączeń na trasie Poznań-Berlin czy Poznań-Frankfurt powoduje, że pasażerowie znacznie częściej wybierają lotnisko w Berlinie.

— Szacujemy, że w ten sposób rocznie tracimy 150-200 tys. pasażerów. To mniej więcej tyle, ile odprawia nasz port. Sprzyja temu głównie niewielka odległość między Poznaniem a Berlinem — mówi Krzysztof Pawłowski.

Na zachód od Poznania

Innym portem lotniczym, który chętnie uruchomiłby połączenia z Poznaniem, jest Frankfurt. W obliczu stanowiska PLL LOT, nie ma na to szans. Dopuszczenie niemieckiego przewoźnika (dwie firmy gotowe są uruchomić regularne rejsy) wymagałoby renegocjacji umów między Polską a Niemcami. Według badań marketingowych przeprowadzonych przez Niemców, z takiego połączenia korzystałoby 50-70 tys. pasażerów rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumberger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ławica została zablokowana