LB i UBS: kolejna redukcja stóp dopiero prawdopodobnie w III

21-01-2004, 10:44

PAP: Analitycy banków Lehman Brothers (LB) i UBS sądzą, że na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu RPP nie dojdzie do kolejnej redukcji podstawowych stóp procentowych z uwagi na to, że wymiana składu Rady zakończy się w lutym.

Jedynym nowym członkiem RPP, który uczestniczy we wtorkowo-środowym posiedzeniu, jest wybrany przez Sejm Mirosław Pietrewicz. Spośród dwóch innych osób wyznaczonych przez Sejm Jan Czekaj uczestniczy w posiedzeniach Rady od sierpnia 2003, a Stanisław Nieckarz po styczniowym posiedzeniu.

Ponadto przeciwko obniżce stóp na obecnym etapie przemawia osłabienie złotego.

Zarówno LB jak i UBS widzą jednak pole do redukcji stóp o 50 pkt bazowych w I połowie tego roku, przy czym LB spodziewa się redukcji o 25 pkt bazowych w marcu, do 5 proc. z obecnych 5,25 proc.

LB uważa, że ustępująca RPP stawała się coraz bardziej "jastrzębia". Ekonomiści banku wskazują na "Założenia polityki pieniężnej na rok 2004", opublikowany z końcem 2003, z których wynika, że Rada zaczęła "namierzać" inflację na koniec 2005 roku na poziomie 2,5 +/- 1,0 proc.

"Przewidujemy, że do końca 2005 roku stopa inflacji sięgnie górnego przedziału przyjętego pasma, w porównaniu z wzrostem o 1,7 proc. w grudniu 2003 wobec grudnia 2002 roku. Sugerowałoby to, że pole do dalszego poluzowania polityki pieniężnej jest niewielkie. Obecna RPP najwyraźniej doszła do tego samego wniosku powstrzymując się od redukcji stóp od czerwca (2003), gdy o obniżce przesądził głos prezesa Leszka Balcerowicza" - napisali analitycy LB.

"Od czerwca głosowanie w coraz większym stopniu nabierało charakteru jednostronnego, a przeciwko poluzowaniu polityki pieniężnej wypowiadali się nawet uchodzący za gołębie członkowie RPP Dariusz Rosati i Wiesława Ziółkowska" - dodali.

Według LB, takie nastawienie Rady utrzyma się i na obecnym posiedzeniu i wymiana jednego "jastrzębia" (Jerzego Pruskiego) na "gołębia" (Mirosława Pietrewicza) nie spowoduje zmiany.

"Dlatego w styczniu i zapewne także w lutym utrzyma się dotychczasowy układ sił faworyzujący +jastrzębi+ niepokojących się pogarszaniem się perspektywy inflacyjnej" - pisze LB.

Ten układ zasadniczo zmieni się jednak w świetle nowych nominacji do RPP.

"W ubiegłym tygodniu Senat wyznaczył do nowej Rady trzech swoich członków. Mimo że osoby te nie są aż tak wielkimi +gołębiami+, jak rynek oczekiwał, to jednak łącznie parlament wyznaczył czterech zdecydowanych +gołębi+ i dwie osoby umiarkowane. To wystarczy do przegłosowania Leszka Balcerowicza i trzech bardziej jastrzębich członków, których dla równowagi wyznaczy prezydent" - napisali analitycy banku.

UBS uważa, że redukcja wykraczająca ponad 50 pkt bazowych "zagroziłaby stabilizacji cen w średniej perspektywie".

Głębszych redukcji oczekuje JP Morgan, 75 pkt bazowych do czerwca (z czego 25 pkt bazowych w marcu i 50 pkt bazowych w II kwartale).

"Fundamenty polskiej gospodarki z punktu widzenia perspektywy polityki monetarnej nie zmieniły się, a RPP w nowym składzie będzie bardziej gołębia" - napisali analitycy banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / LB i UBS: kolejna redukcja stóp dopiero prawdopodobnie w III