Leasing traci na rzecz CFM

MIB
opublikowano: 10-11-2011, 00:00

KOMENTARZ

DANIEL TRZASKOWSKI

dyrektor departamentu finansowania i zarządzania flotą w Volkswagen Bank Polska

Rynek finansowania flot jest zdominowany przez leasing i Car Fleet Management (CFM), które stanowią prawie 70 proc. wszystkich rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa. O ile popularność finansowania pojazdów za gotówkę nie ulega znaczącym zmianom (około 30 proc. rynku), to szybko zwiększa się liczba firm, które dostrzegają zalety CFM w porównaniu z klasycznym leasingiem.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajęcie floty, z pełnym pakietem serwisowania. Na taką sytuację wpływają przede wszystkim warunki finansowe obu tych usług. W przypadku wynajmu długoterminowego klienci spłacają tylko faktyczną utratę wartości pojazdu, dzięki czemu rata leasingowa jest niższa. Klienci, którzy decydują się na leasing klasyczny, muszą w czasie finansowania spłacić całą wartość pojazdu.

Przedsiębiorcy zaczynają także coraz bardziej cenić dodatkowe usługi, jakie daje wynajem długoterminowy, takie jak zarządzanie flotą, karty paliwowe, wymiana opon czy samochód zastępczy. Analizując w skrócie strukturę rynku, nie można pominąć faktu, że część dużych firm wciąż finansuje floty za gotówkę. Powodem jest głównie polityka wewnętrzna oparta na samofinansowaniu. Sporo klientów korzysta z leasingu klasycznego — zwykle przedsiębiorstwa te mają służby do zarządzania flotą. Jednak rozwiązaniem najszybciej zdobywającym popularność wśród dużych przedsiębiorstw jest wynajem długoterminowy. Podobnie jest w sektorze MŚP, mimo że wśród tych firm znajomość zalet produktu wciąż jest dość mała.

Co ciekawe, coraz częściej wynajmem długoterminowym jest zainteresowany sektor publiczny. W krajach zachodnich popularne jest finansowanie samochodów w tej formie przez wojsko lub policję. W Polsce nadal jest to nowość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu