Lech Kaczyński na spotkaniu prezydentów państw Europy Środkowowschodniej

Polska Agencja Prasowa SA
19-05-2006, 10:14

W Złotych Piaskach koło Warny rozpoczęło się w piątek XIII spotkanie na szczycie państw Europy Środkowowschodniej, organizowane w tym roku w Bułgarii. W spotkaniu, którego tematem jest "Teraźniejszość i przyszłość Europy", uczestniczy prezydent Lech Kaczyński.

W Złotych Piaskach koło Warny rozpoczęło się w piątek XIII spotkanie na szczycie państw Europy Środkowowschodniej, organizowane w tym roku w Bułgarii. W spotkaniu, którego tematem jest "Teraźniejszość i przyszłość Europy", uczestniczy prezydent Lech Kaczyński.

Rozmowy kilkunastu szefów państw mają być poświęcone rozszerzeniu UE oraz współpracy regionalnej. Obrady są zamkniętedla dziennikarzy.

Według podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Krawczyka, jednym z głównych tematów poruszanych podczas szczytu, będzie obecny stan Unii Europejskiej, a także to, "w jaki sposób Unia powinna być zorganizowana, czy powinna mieć jakiś dokument podstawowy, jak się ustosunkować do istniejącej propozycji traktatu konstytucyjnego".

Prezydenci będą też mówić o dalszym rozszerzeniu Unii. Krawczyk zaznaczył, że Polska opowiada się za rozszerzeniem UE oUkrainę, Turcję, a także o państwa Bałkanów Zachodnich.

"Niemoralna byłaby taka postawa, że skoro my już weszliśmy do klubu (UE), to teraz bronimy dostępu do niego innym" - podkreślił.

Według Krawczyka, tematem obrad prezydentów będzie też refleksja nad naszym regionem Europy, znajdującym się obecnie w okresie transformacji i przyspieszonej modernizacji.

Po południu prezydenci spotkają się z przedstawicielami środowisk biznesowych. Tematem tego spotkania jest "Partnerstwo publiczno-prywatne - klucz do stworzenia i wykorzystania infrastruktury technicznej w Europie Środkowej".

Uczestnicy szczytu wezmą udział w otwarciu wystawy "Złoto Traków".

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad polski prezydent spotkał się z prezydentem Austrii Heinzem Fischerem. Po południu Lech Kaczyński przeprowadzi dwustronne rozmowy z przywódcami Bułgarii, Albanii i Chorwacji.

Prezydentowi towarzyszy w Bułgarii jego małżonka - Maria.

Anna Staszkiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lech Kaczyński na spotkaniu prezydentów państw Europy Środkowowschodniej