Lekkie ochłodzenie nastrojów na giełdach

DM TMS Brokers S.A.
04-08-2010, 09:16

Po udanej poniedziałkowej sesji wczoraj na  Wall Street obserwować można było lekkie ochłodzenie nastrojów. Indeks Dow Jones spadł o 0,36 proc., S&P 500 o 0,48 proc., natomiast technologiczny Nasdaq stracił 0,52 proc.

Przyczyną tych umiarkowanych spadków były opublikowane wczoraj gorsze dane makroekonomiczne z USA oraz rozczarowująca prezentacja wyniku finansowego spółki Procter&Gambel. Akcje P&G zniżkowały o 3,42 proc. po tym jak firma ta wykazała istotny spadek zysku netto, pomimo rosnącej sprzedaży. Inwestorów rozczarowały również odczyty dynamiki zamówień w przemyśle, zamówień na dobra trwałego użytku, a także danych na temat dochód i wydatków Amerykanów. Wszystkie te publikacje wypadły gorzej od oczekiwań. Dalszą zniżkę indeksów zatrzymały spółki farmaceutyczne oraz technologiczne. Akcje farmaceutycznego koncernu Pfizer wzrosły o 5,56 proc. po publikacji wyników kwartalnych. Producent leków wypadł lepiej od oczekiwań zarówno w kwestii przychodów jak i zysków. Z kolei koncerny energetyczne wspierane są przez drożejącą ropę naftową.

Pogorszenie nastrojów widoczne było także dziś na giełdach azjatyckich. Liderem spadków była giełda w Tokio, gdzie tamtejszy indeks Nikkei 225 spadł o 2,11 proc. Przyczyną tej przeceny był przede wszystkim umacniający się jen. Japońska waluta systematycznie zyskuje na wartości w stosunku do dolara, zmierzając w kierunku poziomów najwyższych w historii. Umocnienie jena uderza przede wszystkim w notowania eksporterów i to właśnie te spółki traciły dziś najmocniej na wartości. Po niezdecydowanym początku dzień na umiarkowanym minusie zakończyła także giełda w Szanghaju.

Lekkiego ochłodzenia nastrojów spodziewać można się także na dzisiejszej sesji europejskiej. Niemiecki indeks DAX nie dużo już dzieli on tegorocznych szczytów. Również WIG20 znajduje się coraz bliżej szczytu z połowy kwietnia. Najbliższą szansą na pewne rozstrzygnięcie będzie piątkowa publikacja oficjalnego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. Dziś poznamy pierwsze dane z rynku pracy USA, które mogą okazać się pewną wskazówką dla inwestorów, zajmujących przed piątkiem odpowiednie pozycje na rynku.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Lekkie ochłodzenie nastrojów na giełdachLekkie ochłodzenie nastrojów na giełdach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Lekkie ochłodzenie nastrojów na giełdach