Len podniesie kapitał w 2000 roku

Krzysztof Kluska
opublikowano: 23-11-2000, 00:00

Len podniesie kapitał w 2000 roku

Jeszcze w tym roku spółka Len z Kamiennej Góry, jeden z największych producentów na rynku, zamierza podnieść kapitał o kwotę od 1 do 15 mln zł. Emisja jest skierowana do obecnych akcjonariuszy, ale wkrótce spółka ma pozyskać branżowego inwestora.

Zarząd spółki Len z Kamiennej Góry (woj. dolnośląskie), zajmującej się produkcją tkanin lnianych i lniano-bawełnianych, chce podnieść kapitał akcyjny. Firma szykuje emisję walorów serii C z prawem poboru dla obec- nych akcjonariuszy. Zarząd spółki chce sprzedać akcje o wartości od 1 do 15 mln zł. Operacja ma zostać zamknięta jeszcze w tym roku.

Do czasu zamknięcia emisji władze firmy nie chcą ujawnić, na co zostaną przeznaczone środki. Wiadomo jednak, że w nieodległej perspektywie do spółki może wejść inwestor branżowy.

— Rzeczywiście, rozważamy możliwość pozyskania takiego partnera, który pozwoli naszej spółce dalej się rozwijać — mówi Marek Proskura, prezes Lnu.

Według nieoficjalnych informacji, miałby to być polski partner, działający w sektorze przemysłu lekkiego.

Krótkoterminowe plany zarządu zakładają osiągnięcie na koniec roku dodatniego wyniku finansowego

— Przez ostatnie dwa lata odnotowywaliśmy straty. Były one jednak efektem restrukturyzacji spółki. Ten rok jest najlepszy w dekadzie i chcemy zakończyć go z zyskiem — informuje Marek Proskura.

Prezes odmawia podania prognoz finansowych.

Około 80 proc. swojej produkcji Len przeznacza na eksport. Do największych klientów należy m.in. koncern IKEA. Na krajowym rynku sytuacja jest dużo trudniejsza. Tanie towary, napływające zza wschodniej granicy i z Chin, ograniczają popyt na wyroby spółki z Kamiennej Góry.

— Dostawcy lnu ze Wschodu sprzedają towar nawet o połowę taniej niż my, co — nawet na tamtejsze ceny materiału i robocizny — jest poniżej realnych kosztów produkcji — twierdzi Marek Proskura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Len podniesie kapitał w 2000 roku