Lepiej firmie z euro

DI, NBP
opublikowano: 03-07-2009, 00:00

Wprowadzenie euro zmniejszy koszty działania firm i podniesie ich wydajność.

Wprowadzenie euro zmniejszy koszty działania firm i podniesie ich wydajność.

Marek Goliszewski, szef Business Center Club, nie ma wątpliwości: wprowadzenie euro to dobre rozwiązanie. Zarówno dla polskiej gospodarki, jak i dla poszczególnych firm. Co będą mieli z tego przedsiębiorcy? Opracowana przez BCC lista korzyści jest długa. Na pierwszym miejscu znalazło się usunięcie płynnego kursu walutowego jako źródła wstrząsów finansowych w eksporcie i imporcie. Na drugim — eliminacja kosztów wymiany euro na złote i odwrotnie (marże, opłaty, ubezpieczenia). Kolejne pozycje to: znacząca redukcja sprawozdawczości finansowej, ograniczenie wydatków na usługi doradców finansowych i skrócenie czasu potrzebnego na transfer walut.

— Ilu specjalistów jest dziś zaangażowanych przy tego rodzaju operacjach? Wraz z przyjęciem euro będzie można lepiej wykorzystać ich wiedzę, zdolności, potencjał — podkreśla prezes Goliszewski

Tak samo uważają analitycy NBP. Ich zdaniem, wspólna waluta uprości i przyspieszy wiele spraw. Niektóre obowiązki, które obecnie muszą być realizowane, znikną zupełnie. Co spowoduje zmniejszenie kosztów działania firm oraz wzrost ich wydajności.

Łatwiejsze planowanie

Według ekspertów banku centralnego, po wejściu Polski do strefy euro wzrośnie pewność planowania działalności gospodarczej w oparciu o jednolity pieniądz. Jak tłumaczą, decyzje przedsiębiorców w dużym stopniu zależą od kursu walutowego. Ale jego przewidzenie nie należy do najłatwiejszych. Prognozowanie często prowadzi do konkluzji typu: kurs walutowy może wzrosnąć, chyba że spadnie.

Dr Paweł Kowalewski, dyrektor Biura do spraw Integracji ze Strefą Euro (BISE) NBP, zauważa, że przed zmianami kursowymi można się zabezpieczać. Poprzez instrumenty pochodne dostępne na rynku finansowym. Wówczas ryzyko zmian kursu bierze na siebie sprzedający takie instrumenty — zazwyczaj jest to bank.

— Takie przerzucenie ryzyka jednak kosztuje, podobnie jak kosztowne jest utrzymanie w firmie pracownika zajmującego się kwestiami zmian kursowych — wyjaśnia szef BISE.

Kapitał i konkurencja

Co jeszcze firmy zyskają na euro? Przede wszystkim łatwiejszy dostęp do europejskiego rynku usług finansowych, który oferuje dużo szerszy wachlarz produktów i niższe koszty. Jest to spowodowane silną konkurencja między bankami UE, co w prosty sposób rzutuje np. na niższe koszty pozyskania kapitału przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto zwiększy się dostęp polskich przedsiębiorstw do rynków zagranicznych. Ale będzie to działało także w drugą stronę. Czyli? W oczach firm z krajów strefy euro Polska zyska na atrakcyjności. Zaczną one walczyć o tutejszy rynek. Aby stawić czoła konkurencji, nasze firmy będą musiały poprawić swoje funkcjonowanie, innowacyjność i jakość oferowanych produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu