Lepiej stracić okazję, niż kapitał

Krystian Brymora, DM BDM
01-02-2012, 08:40

Większość czeka na korektę. Ta jednak nie nadchodzi mimo silnych przesłanek. Być może to zasługa końca miesiąca i window dressing.

We wtorek FW20 zyskał 0,82% i zakończył na 2349 pkt. Do godziny 16 wzrosty były jeszcze bardziej okazałe i sięgały blisko 2%. Od rana bowiem utrzymywały się dobre nastroje, głównie dzięki lepszym od oczekiwań danym na temat produkcji przemysłowej w Japonii. Odczyty z Europy i USA rozczarowały. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w grudniu o 0,9% r/r (oczek. +1,5%). Indeks Case-Shiller w listopadzie mierzący ceny domów dla 10 metropolii spadł o 3,6% r/r (oczek. 2,9%). Niższa okazała się także styczniowa aktywność przemysłu w rejonie Chicago (60,2 pkt wobec oczek. 63 pkt) będąca przygrywką do dzisiejszych danych ISM dla przemysłu.

Wreszcie słaby okazał się odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board (61,1 pkt wobec 68 oczek.) potwierdzający wcześniejsze publikacje o ujemnej dynamice sprzedaży detalicznej (- 0,2% m/m w grudniu).

Tak jak pisałem wcześniej, poprzeczka w postaci konsensusu rynkowego dla danych makro, została zawieszona wysoko. Teraz doświadczamy fali rozczarowania jednak nawet ona nie jest w stanie doprowadzić do silniejszej korekty. Ta jest potrzebna jeśli rynek w średnim terminie ma obrać kierunek „północny”.

Wczoraj na Wall Street mieliśmy typowe rozegranie handlu. S&P500 początkowo, po danych makro, spadł poniżej 1310 pkt. Druga część sesji była jednak lepsza i udało się odrobić straty. Kolejny raz wzrosty są trochę na siłę, zapewne związane z zakończeniem miesiąca. Podobne odczucie mam spoglądając na wykres FW20. Od minionego czwartku LOP i wolumen maleje tworząc z kursem dywergencję, a powstałe świeczki mają coraz większe cienie. Oczekują więc korekty, po której będzie szansa na zajęcie długich pozycji. Wczoraj powstała mała, 3-punktowa luka (2331-2334 pkt), co stwarza kolejną szansę na zastosowanie statystycznie skutecznej strategii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystian Brymora, DM BDM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Lepiej stracić okazję, niż kapitał