Lepiej zgłosić produkt niebezpieczny

opublikowano: 23-08-2015, 22:00

Za niezgłoszenie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów niebezpiecznego produktu grozi kara do 100 tys. zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina, że przedsiębiorca, który uzyskał informację, że wprowadzony przez niego na rynek produkt nie jest bezpieczny, powinien niezwłocznie powiadomić o tym prezesa UOKiK i podjąć działania naprawcze, które mogą zapobiec zagrożeniu. Zwykle oznacza to powiadomienie konsumentów i umożliwienie im zwrotu produktu albo bezpłatną naprawę eliminującą zagrożenie.

Natomiast niepoinformowanie urzędu o niebezpiecznym produkcie może spowodować nałożenie na przedsiębiorcę kary w wysokości do 100 tys. zł. W ubiegłym roku do UOKiK wpłynęło 116 powiadomień o produktach niebezpiecznych. To 30 proc. więcej niż w 2013 r., kiedy było ich 89. Natomiast w pierwszej połowie tego roku zgłoszeń jest już 68. Najwięcej powiadomień dotyczy pojazdów mechanicznych (w 2014 r. — 95, a w 2013 r. — 62).

UOKiK przypomina też, że o produktach niebezpiecznych powinni informować ich producenci albo przedstawiciele producentów w Unii Europejskiej oraz dystrybutorzy bądź importerzy. Można to zrobić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie urzędu. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. opis zagrożeń dla bezpieczeństwa użytkowników oraz informację o działaniach naprawczych, które zostały podjęte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu