Lepper: Chcemy by PO i PiS przejęły władzę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-04-2005, 16:36

Platforma Obywatelska lub PiS powinny wysunąć kandydata na premiera, który zastąpi Marka Belkę i będzie rządził do jesiennych wyborów - uważa przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper. Zapewnił, że jego partia poprze takie konstruktywne wotum nieufności wobec Belki.

Platforma Obywatelska lub PiS powinny wysunąć kandydata na premiera, który zastąpi Marka Belkę i będzie rządził do jesiennych wyborów - uważa przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper. Zapewnił, że jego partia poprze takie konstruktywne wotum nieufności wobec Belki. "Chcemy, aby Platforma i PiS przejęły władzę" - oświadczył Lepper na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Pytany przez dziennikarzy zapewnił, że propozycja Samoobrony nie wiąże się z nadzieją, iż w czasie kilku miesięcy rządzenia PiS i PO stracą część poparcia wyborców.

"My im życzymy jak najlepiej, niech przejmą władzę (...) Przecież oni przez cały czas twierdzą, że po wyborach będą rządzić, wygrają wybory, no więc jeżeli wygrają wybory, to mogą już zacząć rządzić" - powiedział szef Samoobrony. - Jeżeli (PO i PiS - PAP) wdrożą w życie program, który przedstawiają, to mogą wyłącznie zyskać" - dodał Lepper.

Jak zaznaczył, Samoobrona chce objąć władzę po wyborach, ale teraz nie wysunie własnego kandydata na "tymczasowego" premiera, bo nie ma takich aspiracji i szans, by Sejm go zaakceptował.

"Chcemy, aby taki wniosek był przygotowany, my jesteśmy w stanie go przygotować, aby opozycja dogadała się, wytypowała kandydata na premiera. Czy będzie pan Rokita, czy pan Kaczyński - my poprzemy to na pewno" - oświadczył Lepper.

Pomysł wniosku o wotum nieufności Lepper tłumaczy tym, że wszystko wskazuje na to, iż wybory odbędą się jesienią, a premier Belka zapowiedział przystąpienie do nowej partii (Partii Demokratycznej - PAP) po 5 maja.

"Jeżeli przechodzi, to znaczy, że będzie działał w tej partii i będzie wykorzystywał środki, jakie ma - samochody, samoloty, środki finansowe - do promowania nowej partii. Tak być po prostu nie może" - podkreślił szef Samoobrony.

Jak dodał, jego partia "nie chce uczestniczyć w takim układzie, że premier jest w opozycji do swojego rządu. To jest ośmieszanie nas w skali światowej".

Dlatego, w opinii Samoobrony, do wrześniowych wyborów powinien administrować nowy rząd. Z sondaży wynika, że ma to być właśnie rząd PO i PiS-u - tłumaczył Lepper. Nowy premier powinien zatrzymać główne prywatyzacje, zrobić wszystko, aby pomóc służbie zdrowia i administrować do czasu nowych wyborów - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane