Lepper: najważniejsze uruchomienie płatności z PROW

opublikowano: 08-01-2007, 15:58

Najważniejszym zadaniem dla resortu rolnictwa na ten rok jest uruchomienie płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich .

Najważniejszym zadaniem dla resortu rolnictwa na ten rok jest uruchomienie płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013 - uważa wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

W poniedziałek na konferencji prasowej nt. podsumowania prac resortu w 2006 roku oraz planów na 2007 rok Lepper przypomniał, że Polska - jako jeden z pierwszych krajów - złożyła projekt PROW do Komisji Europejskiej.

Zaznaczył, że przygotowywane są ustawy i rozporządzenia, tak by od 15 marca można było przyjmować wnioski na poszczególne działania. W pierwszej kolejności uruchomione zostaną programy, które były realizowane w poprzednich latach.

Jak podkreślił minister, głównymi działaniami, na które stawia resort, są inwestycje w gospodarstwach rolnych. "Tu będą największe środki" - powiedział Lepper.

Zaznaczył, że resort ostrożnie będzie podchodził do wydatkowania środków na inwestycje w przemyśle przetwórczym - mleczarstwie oraz w branży mięsnej. Zdaniem Leppera, te branże nie wymagają dalszych inwestycji. Natomiast - jak wyjaśnił - niedoinwestowane są zakłady przetwórcze owoców i warzyw.

Wiceminister rolnictwa Marek Zagórski poinformował, że w tym tygodniu Sejm zajmie się ustawą o wspieraniu obszarów wiejskich. Ta ustawa daje formalne podstawy do uruchomienia w Polsce płatności w zakresie m.in. rent strukturalnych, pomocy dla młodych rolników, modernizacji zakładów przetwórczych. Nowe działania będą wdrażane stopniowo w ciągu tego roku, a niektóre - jak np. Natura 2000 - dopiero w 2008 roku.

Jak zaznaczył Zagórski, w tym roku rolnicy otrzymają dopłaty do tzw. roślin energetycznych w wysokości 45 euro do ha. Wnioski będą przyjmowane od 15 marca. Po raz pierwszy zróżnicowane będą dopłaty do użytków zielonych, w zależności od tego, czy rolnik hoduje zwierzęta. Ci, którzy nie mają zwierząt, dostaną 80 euro/ha, zaś prowadzący chów - ok. 200 euro/ha.

Zdaniem Leppera, ważne dla resortu są także m.in. sprawy związane z dopłatami do paliwa rolniczego oraz wprowadzeniem ubezpieczeń w rolnictwie.

Minister zaznaczył, że w tym roku na dopłaty do paliwa rolniczego zarezerwowano w budżecie 650 mln zł, czyli tyle, ile rok wcześniej. Gdyby okazało się, że potrzebne są większe środki, to możliwe jest przesunięcie z rezerwy dalszych 300 mln zł. Zauważył, że rolnicy w 2006 roku w małym stopniu skorzystali z możliwości zwrotu części wydatkowanych pieniędzy na paliwo, gdyż nie mieli faktur. Wykorzystano 120 mln zł.

Zagórski zapowiedział, że wkrótce do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach w rolnictwie. Rząd planuje dopłaty do ubezpieczenia upraw do wysokości 60 proc.

Od połowy 2008 roku resort planuje natomiast wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia 50 proc. upraw - dodał Lepper. Zdaniem wicepremiera, wprowadzenie ubezpieczeń na szeroką skalę pozwoli rolnikom uzyskać rekompensaty z tytułu poniesionych strat w wyniku klęski żywiołowej, zamiast zapomogi od państwa. (DI, PAP)

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane