Lepper: od 2007 roku renty strukturalne na nowych zasadach

Polska Agencja Prasowa SA
29-06-2006, 19:47

Renty strukturalne od 2007 roku będą przyznawane na nowych zasadach. Będą one niższe i wypłacane rolnikom tylko do 65. roku życia - zapowiedział w czwartek na konferencji Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Renty strukturalne od 2007 roku będą przyznawane na nowych zasadach. Będą one niższe i wypłacane rolnikom tylko do 65. roku życia - zapowiedział w czwartek na konferencji Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Zdaniem Leppera nie może być tak, że renta strukturalna będzie wynosić 1500 zł, podczas gdy średnia emerytura z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - ponad 600 zł.

Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, poinformował PAP, że resort rolnictwa przygotowuje nowe zasady wypłacania rent strukturalnych w latach 2007-2013. Zgodnie z nimi zmienia się, z 1 do 3 hektarów, minimalna powierzchnia, która może być przekazana w zamian za rentę strukturalną. Nie będzie to dotyczyło czterech województw: śląskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, gdzie utrzymana zostanie norma 1 hektara. Struktura gospodarstw jest tam najbardziej rozdrobniona - wyjaśnił Ardanowski.

Jak zaznaczył, nabywca takiej nieruchomości rolnej musi uzyskać w efekcie transakcji gospodarstwo o powierzchni równej co najmniej średniej wojewódzkiej. W tych województwach, gdzie średnia wielkość gospodarstwa jest wyższa od średniej krajowej (woj. warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie), kryterium byłaby krajowa średnia wielkość gospodarstwa, według GUS. Obecnie jest to ok. 8 ha.

"Renty strukturalne mają wpływać na poprawę struktury agrarnej, gospodarstwa mają się zwiększać" - podkreślił Ardanowski. Nie będzie też możliwości przekazywania w wieloletnią dzierżawę, natomiast rolnik będzie mógł przekazać gospodarstwo w postaci darowizny lub sprzedać.

Renty te nadal będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnik będzie mógł otrzymywać rentę strukturalną tak jak dotychczas, przez 10 lat, ale nie dłużej niż do 65. roku życia. Po osiągnięciu tego wieku rolnik nabywa prawo do emerytury z KRUS.

Sposób naliczania renty strukturalnej będzie uproszczony - zapowiedział wiceminister. Renta strukturalna będzie wynosić 150 proc. podstawy najniższej emerytury rolniczej i może być zwiększona o kolejne 150 proc. jako dodatek na współmałżonka. Renta będzie zatem wynosiła ok. 900 zł dla jednej osoby. Obecnie średnia renta wypłacana przez ARiMR wynosi 1570 zł.

Ardanowski poinformował, że wnioski na starych zasadach będą przyjmowane do końca lipca. Obecnie renty otrzymuje 50 tys. rolników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lepper: od 2007 roku renty strukturalne na nowych zasadach